Koronawirus w Polsce. Ile jest dziś zakażeń?
Ministerstwo Zdrowia codziennie o godz. 10:30 publikuje najnowszy raport dotyczący kolejnych zakażeń koronawirusem w Polsce. Możemy z niego wyczytać, w jakich województwach potwierdzono nowe zakażenia, a także ile nowych zgonów odnotowano. Nie inaczej będzie w niedzielę, 25 października. Czy sytuacja się uspokoi? Ostatnie dni były rekordowe pod względem ilości zakażeń. Przekroczyły liczbę 13 000 w dobowym zestawieniu, a tak źle jeszcze nie było.
Jak wyglądają dzisiejsze statystyki - niedziela, 25 października?
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. O godzinie 10:30 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia w naszym kraju.
- Mamy 11 742 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1 850), kujawsko-pomorskiego (1 150), śląskiego (1 134), małopolskiego (1 119), podkarpackiego (912), wielkopolskiego (851), łódzkiego (818), lubelskiego (700), dolnośląskiego (585), pomorskiego (499), zachodniopomorskiego (474), świętokrzyskiego (405), opolskiego (381), warmińsko-mazurskiego (340), lubuskiego (312), podlaskiego (212) - czytamy na Twitterze.
Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 83 osoby.
Polecany artykuł:
Koronawirus w Polsce. Cały kraj czerwoną strefą
Cała Polska od soboty stała się strefą czerwoną. Restauracje, kawiarnie i bary wydają dania przez najbliższe dwa tygodnie tylko na wynos, a od poniedziałku w szkołach podstawowych od 4 klasy nauka odbywa się zdalnie.
Polska od 24 października, czyli od soboty stała się strefą czerwoną ze wszystkim nowymi obostrzeniami, o których poinformował premier Mateusz Morawiecki w piątek w czasie konferencji prasowej. Jak przyznał, czekają nas krytyczne dni, które pokażą, jak dalej rozwinie się pandemia koronawirusa.
Jakie obostrzenia w czerwonej strefie?
Jeśli chodzi o edukację to do zdalnej nauki, która obecnie obowiązuje w szkołach ponadpodstawowych i wyższych, dołączą starsi uczniowie szkół podstawowych, od 4 klasy. Natomiast przedszkola działać będą normalnie. Natomiast młodzież może wychodzić na zewnątrz w godzinach od 8.00 do 16.00 tylko pod opieką dorosłego.
Dodatkowo wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności, a kulturalne z maksymalnym udziałem 25 proc. publiczności. Baseny, siłownie, aquaparki, dyskoteki i kluby nocne są zamknięte. Restauracje, bary i kawiarnie wydają dania jedynie na wynos. Sanatoria, podobnie jak na początku epidemii, zostały zamknięte.
Jednocześnie w sklepach do 100 m kw. przebywać może maksymalnie pięciu klientów na jedną kasę, a w większych - powyżej 100 m kw. - jeden na 15 m kw.
W autobusach i tramwajach podróżować może jedynie tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących. Wszelkie spotkania, zebrania, imprezy oraz zgromadzenia publiczne są dozwolone, ale liczba uczestników nie może przekroczyć 5 osób. W większej grupie mogą spotykać się tylko osoby, które mieszkają razem lub robią to w celach zawodowych.
Równocześnie wprowadzono nowe zasady dla seniorów. Zaleca się, by osoby powyżej 70 lat nie przemieszczały się, chyba że robią to w ramach wykonywania zawodu lub wychodzą do kościoła albo po to, by zaspokoić niezbędne potrzeby życiowe np. na zakupy. Nadal obowiązują w dni powszednie tzw. godziny dla seniora. W sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach oraz na poczcie w godzinach 10.00-12.00 obsługiwane są wyłącznie osoby powyżej 60 lat. We wszystkich placówkach handlowych należy nosić maseczkę. Sklepy muszą udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.
Kolejne obostrzenie dotyczy uroczystości religijnych. Może w nich uczestniczyć maksymalnie jedna osoba na 7 m kw. Ponadto wszyscy uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos. Taki obowiązek dotyczy też przestrzeni publicznej m.in. ulic, placów, cmentarzy, promenad, bulwarów, środków komunikacji. Maseczki nie trzeba zakładać w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym, na działce albo plaży.
Natomiast m.in. biegacze, chodziarze czy rowerzyści, którzy robią to rekreacyjnie muszą zakrywać usta i nos. Odstępstwem od tej zasady są osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, jazdy konnej, w przypadku sędziego lub trenera.
Wyjątek od tego obowiązku stanowią też dzieci poniżej 5 roku życia, osoby niepełnosprawne lub te, które samodzielnie tego zrobić nie mogą.