Pierwsza kaplica powstała w Mileszkach już w 1048 roku, czyli na długo przed powstaniem Łodzi. Nieznana jest historia pierwszego kościoła, drugą świątynię postawił w latach 1415–1418 Maciej z Mileszek, niestety w 1543 r. kościół strawił pożar. W tym samym roku zbudowano kościół pw. Św Doroty z bali modrzewiowych, który znaliśmy do niedawna.
Pożary kościołów w Mileszkach
Pożary nie oszczędzały tej parafii, kolejny wybuchł w 1766 roku, na szczęście nie wszystko zostało zniszczone, kościół wystarczyło wyremontować. Podczas I wojny światowej kościół uległ uszkodzeniu, jeden z pocisków armatnich trafił w jego wschodnią ścianę, zniszczenia naprawiono.
Po I wojnie parafia była odnowiona, doprowadzono do niej prąd, wzbogacono ołtarz. Dla parafian biły dwa dzwony: Piotr i Paweł, które zostały ukradzione przez Niemców w czasie II wojny światowej i najprawdopodobniej przetopione na pociski. W czasie II wojny światowej w pobliskiej plebani działał niemiecki szpital, kościół był zamknięty, hitlerowcy skradli także Księgę Cudów, która istniała od 1665 roku.
Po ostatnim pożarze, z kościoła w Mileszkach niewiele zostało:
Pożar kościoła w Mileszkach strawił wiele historycznych przedmiotów
Wnętrze kościoła zdobiły trzy późnorenesansowe ołtarze z XVII wieku, w środkowym znajdowała się płaskorzeźba Koronacja Najświętszej Marii Panny, w kościele było wiele rzeźb świętych, m.in. św. Wojciecha i św. Stanisława także z XVII wieku czy św. Doroty z XV wieku! W świątyni były także organy, Droga Krzyżowa, późnobarokowa ambonka z końca XVII w., kropielnica kamienna, barokowe konfesjonały, chrzcielnica kamienna, krucyfiks z XVI w. Niestety nic nie ocalało.
Kościół spalił się 31 sierpnia 2015 roku. Łodzianie organizują akcję jego rekonstrukcji.
Historię kościołów w Mileszkach przygotowała:
Justyna Tomaszewska - przewodnik po Łodzi, pracuje w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, od czterech lat prowadzi bloga Kolorek z Łodzi, na którym opisuje ciekawostki o mieście dla dzieci i ich rodziców, udowadniając, że Łódź to piękne i ciekawe miasto.