Kryzys wiary? Ponad połowa łodzkich uczniów nie chodzi na religię

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Kryzys wiary? Ponad połowa łodzkich uczniów nie chodzi na religię

Statystyki nie napawają optymizmem

Kryzys wiary? Ponad połowa łódzkich uczniów nie chodzi na religię

2022-09-29 16:34

Uczniowie w Łodzi masowo rezygnują z uczęszczania na lekcje religii. Na zajęcia nie chodzi już ponad połowa uczniów, a ta liczba wciąż rośnie. Najgorzej wygląda sytuacja w szkołach średnich, coraz gorzej pod tym względem jest również w podstawówkach.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii drastycznie spada. Już w ubiegłym roku na katechezy uczęszczało zaledwie 56 procent uczniów, w tym roku jest ich jeszcze mniej, bo około 50 procent.

Najgorzej wygląda sytuacja w szkołach średnich, gdzie na lekcje religii uczęszcza niewiele ponad 5 tysięcy uczniów, czyli zaledwie 21 procent ogółu. Nieco lepiej jest w szkołach podstawowych, jednak chętnych na uczestnictwo w katechezach jest coraz mniej.

Jak tłumaczy w rozmowie z "Wyborczą" wiceprezydent Łodzi, Małgorzata Moskwa-Wodnicka, nikt nie analizuje, dlaczego tak się dzieje. Prawdopodobnie wpływ na ten trend ma ogólne postrzeganie Kościoła Katolickiego w Polsce.

Rośnie natomiast zainteresowanie lekcjami etyki, które obecnie są dobrowolne, jednak według zapowiedzi ministra edukacji Przemysława Czarnka, mają stać się obowiązkowe dla tych, którzy nie chodzą na religię. W ubiegłym roku na etykę chodziło niewiele ponad 2 tysiące osób, obecnie zdecydowało się na nią uczęszczać prawie 4 tysiące uczniów. Wzrost dotyczy przede wszystkim uczniów szkół podstawowych.

To nie jedyny problem związany z wiarą w województwie łódzkim. Do Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu w tym roku zgłosił się tylko jeden kandydat. Seminarium zostanie więc przeniesione do Warszawy.

Sonda
Czy lekcje religii powinny być organizowane w szkołach?
Rzucam hasło: Ksiądz Izabela Sikora
Listen to "KSIĘŻA uprawiali SEKS z ZAKONNICAMI. Cała prawda o mariawitach." on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany