Zabraknie księży?! Kolejne seminarium znika z mapy Polski

i

Autor: Senlay /Pixabay.com Zabraknie księży?! Kolejne seminarium znika z mapy Polski

Jest oficjalne stanowisko

Zabraknie księży?! Kolejne seminarium znika z mapy Polski

2022-09-29 16:54

Do Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu w tym roku zgłosił się tylko jeden kandydat. Nie zacznie tam jednak studiów, zostanie przeniesiony do seminarium w Warszawie. Ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej F. Dziuba wydał w tej sprawie komunikat.

Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu zostaje przeniesione do Warszawy. Dlaczego? Jak się okazuje, na kolejny rok akademicki zgłosił się tylko jeden kandydat. Został on oddelegowany do Warszawy. Komunikat w tej sprawie wydał ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej F. Dziuba, który zaznaczył, że seminarium zostaje przeniesione, a nie zamknięte.

- Wychodząc naprzeciw wytycznym "Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia", promulgowanym przez Konferencję Episkopatu Polski, a także biorąc pod uwagę zmniejszającą się liczbę powołań kapłańskich w Diecezji Łowickiej, Biskup Łowicki podjął decyzję o przeniesieniu Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu do Warszawy począwszy od przyszłego roku formacyjnego 2023/2024. Przy czym tzw. okres propedeutyczny będzie wspólny dla obu diecezji już od tego roku. Seminarium Łowickie utrzyma swój status, dlatego należy zaznaczyć, że jest ono przeniesione, a nie zamknięte. Dalsza formacja naszych kleryków będzie odbywała się w łączności ze wspólnotą Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie - można przeczytać w komunikacie.

Seminaria znikają z mapy Polski

Jak wynika z informacji "Gazety Wyborczej" ta decyzja nie jest zaskoczeniem dla lokalnego środowiska Łowicza, ponieważ o niepewnej przyszłości seminarium mówiono od lat. Nikt nie kryje też, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak powołań kapłańskich. 

Wcześniej informowaliśmy o likwidacji Seminarium Duchownego w Bydgoszczy. Klerycy zostają przeniesieni do Poznania. Na likwidację seminarium zdecydowano się również na Dolnym Śląsku, a konkretnie w Legnicy i Świdnicy. Klerycy stamtąd zostali przeniesieni do Wrocławia.

Statystyki w szkołach też mówią o kryzysie - w ubiegłym roku na katechezy uczęszczało zaledwie 56 procent uczniów, w tym roku jest ich jeszcze mniej, bo około 50 procent.

Wyrok w głośnej sprawie rzeszowskiego lekarza Jacka Huka
Sonda
Czy ksiądz jest dla ciebie osobą z autorytetem?
Nasi Partnerzy polecają