Noc Muzeów 2020 będzie miała miejsce w sobotę, 16 maja. Transmisje live, zdjęcia wykonane techniką 360 oraz specjalnie przygotowane materiały filmowe, a także wirtualne wycieczki po na co dzień niedostępnych miejscach - to wszystko będzie "rozgrywało" się na profilu FB/LODZPL oraz facebook’owych fanpage’ach łódzkich muzeów i instytucji. W sumie łódzka noc muzeów online potrwa ponad 12 godzin i zgromadzi kilkudziesięciu partnerów.
- Online będzie można też zwiedzać zagraniczne muzea, które przygotują specjalne materiały i pozdrowienia dla łodzian. Odwiedzimy miedzy innymi instytucje kultury z naszych miast partnerskich: Tampere, Stuttgartu Gratz’u. Szykujemy także niespodziankę z odległego Meksyku - zapowiada Krzysztof Babij z Biura Promocji i Nowych Mediów Urzędu Miasta Łodzi.
Noc Muzeów 2020 w Łodzi - co będzie można zobaczyć?
Remontowane wnętrza pałacu Izraela Poznańskiego
W ramach Nocy Muzeów internauci będą mieli niezwykłą okazję obejrzenia na żywo kilku pałacowych wnętrz, które są po gruntownym remoncie i jeszcze nikt ich nie oglądał. Po raz pierwszy pokazane zostaną żyrandole, które dzięki nowym mechanizmom można opuszczać na dół i zmieniać żarówki, „nie wykręcając kręgosłupa” na wysokości 5 metrów. Pracownicy Muzeum miasta zaproszą również do odwiedzenia łódzkich podwórek wypełniających krajobraz miasta na przełomie XIX/XX wieku, a dziś stanowiących ważną wystawę w podziemiach pałacu.
Polecany artykuł:
Gabinet Iluzji Optycznych
Narodowe Centrum Kultury Filmowej po raz pierwszy otworzy, niedostępne dotąd magazyny, które mieszczą kilkaset cennych obiektów techniki filmowej. Znajdują się tam profesjonalne kamery i projektory oraz sprzęt amatorski.
- Podczas oprowadzania zaprezentujemy sięgającą czasów Leonarda da Vinci kolekcję legendarnych latarni magicznych wraz z niesamowitymi ręcznie malowanymi przeźroczami. Jednym z najcenniejszych obiektów tego typu jest latarnia magiczna Newton. Zakupiona we francuskim antykwariacie, stanie się w przyszłości centralnym punktem wystawy „Mechaniczne Oko” – mówi Michał Kędzierski rzecznik EC1.
Polecany artykuł:
Atlas Nowoczesności w MS2
Kuratorzy z Muzeum Sztuki w Łodzi zaproszą do zwiedzania wystawy poświęconej różnym procesom i zjawiskom społecznym, na przykład: emancypacji, autonomii czy industrializacji. Tworząc wokół każdego z nich „kolaż” zbudowany z dzieł pochodzących z różnych okresów, reprezentujących różne estetyki i różne artystyczne postawy.
- Wystawa stawia pytania o to, jak zmieniał się charakter tych zjawisk, jak zmieniało się ich postrzeganie a przede wszystkim o to, jak dalece kształtują one dzisiejszą rzeczywistość. To snuta za pomocą dzieł z niej pochodzących opowieść o nowoczesności i jej znaczeniu dla nas dzisiaj – tłumaczy Agnieszka Wojciechowska-Sej z Muzeum Sztuki.
Polecany artykuł:
Zdjęcia 360 z najpiękniejszych wnętrz
W trakcie transmisji na żywo pokazany zostanie Pałac Steinertów, który powoli staje się jedną z największych atrakcji miasta. W ponad stuletnim zabytku będzie można zobaczyć imponujące witraże, liczne sztukaterie i polichromie oraz trzy kominki i piec kaflowy. Dzięki technologii zdjęć 360 internauci będą mogli podziwiać najpiękniejsze łódzkie wnętrza, na przykład salon lustrzany w pałacu Herbsta oraz pokój orientalny w pałacu Poznańskiego. Zdjęcia 360 zostaną także wykonane w Palmiarni i Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym.
Szczegóły na www.lodz.pl/nocmuzeow.
Koncert z podziemnej katedry
Łódzkie instytucje przygotują również specjalne materiały video. Wśród nich znajdą się między innymi opowieści znanych filmowców o Łodzi oraz koncert z podziemnej katedry na Stokach.
Na potrzeby nocy muzeów online ożywiony zostanie skansen w Muzeum Włókiennictwa, posłuchać będzie można również o historii najstarszych tramwajów.
Jak dodają organizatorzy, program Nocy Muzeów 2020 w Łodzi jest cały czas rozszerzany.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj