Światowy Dzień Zespołu Downa jest obchodzony od 2005 roku

i

Autor: Unsplash.com /CC0 fot. Michael Wright Światowy Dzień Zespołu Downa jest obchodzony od 2005 roku

Łodzianie zakładają dziś dwie różne skarpetki! Co to za akcja?

2019-03-21 11:22

21 marca to pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa. Od wielu lat z tej okazji organizowana jest wyjątkowa akcja - wszyscy zakładają dwie różne skarpetki!

Światowy Dzień Zespołu Downa jest obchodzony od 2005 roku. Od siedmiu lat święto objęte jest także patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data nie jest przypadkowa. Wybrano 21.03, ponieważ u osób chorych na zespół Downa w 21. parze chromosomów występuje dodatkowy 3. chromosom. Do świętowania może przyłączyć się każdy. Od wielu lat z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa prowadzone są różne kampanie społeczne. 

#ZespółKolorowychSkarpetek

Na znak solidarności z chorymi na zespół Downa można założyć kolorowe skarpetki, najlepiej nie do pary. Im bardziej kolorowo i różnorodnie - tym lepiej!
Osoby chorujące na zespół Downa często są wykluczone ze środowiska ze względu na swoją odmienność. Wyróżniając się nawet takim niewielkim akcentem, jak różne skarpetki wysyłamy sygnał, że akceptujemy odmienność osób z zespołem Downa.

PRZECZYTAJ TEŻ: Łódzkie: Niechciany spadek po biznesmenie trafił w ręce gminy, a nowe Porsche... na aukcję

#LiniaProsta

W mediach społecznościowych popularna jest także akcja #LiniaProsta. U osób chorych na Zespół Downa występuje charakterystyczna pojedyncza 
bruzda dłoniowa. Na znak solidarności z osobami chorymi w mediach społecznościowych publikuje się zdjęcie, na którym widać pojedynczą linię namalowaną na naszej dłoni. 

CZYTAJ: Imprezy na Piotrkowskiej wiosną i latem 2019. Sprawdźcie, co się będzie działo!

Zespół Downa 

Zespół Downa to choroba genetyczna, tzw. trisomia chromosomu 21. Oznacza to, że w 21. parze chromosomów zamiast dwóch chromosomów występują trzy. Nieprawidłowa liczna chromosomów powoduje zaburzenia współdziałania białek przez nie kodowanych. Niestety często prowadzi to do niedorozwoju umysłowego osób cierpiących na zespół Downa. Cechy występujące o osób cierpiących na trisomię chromosomu 21. to m.in. płaski profil twarzy, pojedyncza bruzda na dłoni, wystający język, szeroki nos, skośne szpary powiekowe. Znacznie poważniejsze są jednak licznie występujące wady serca, które bywają przyczyną wczesnej śmierci u dzieci. 

ZOBACZ TEŻ: To nie Chorwacja ani Karaiby! To Lazurowe Jezioro położone zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Łodzi!

ZOBACZ WIDEO: