Lotnisko w Łodzi powstało w 1925 roku. Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta kończy właśnie 90 lat. Oficjalna nazwa obowiązuje od 2006 roku, do dzisiaj najczęściej o lotnisku mówi się po prostu Lublinek. Osada Lublinek powstała na miejscu lasu biskupiego, stanowiącego część tzw. Klucza Pabianickiego dóbr kapituły biskupiej z Krakowa.
Las rozdzielający wsie Chocianowice i Łaskowice od wsi Retkinia nabył w 1869 żydowski przedsiębiorca nazwiskiem Lubliner. Od jego nazwiska pochodzi nazwa wsi, która od 1945 stała się częścią Łodzi. Dzisiaj Lublinek to nie tylko lotnisko, ale osiedle mieszkalne i bardzo lubiany przez łodzian las.
90 lat łódzkiego lotniska
Lotnisko zaczęło działać dokładnie 13 września 1925 roku, dwa lata później uruchomiono połączenia samolotowe z Warszawą i Poznaniem, a później Lwowem i Wilnem. W 1929 r. powstał Łódzki Klub Lotniczy, który przekształcił się później w Aeroklub Łódzki. W 1930 r. pod kierownictwem Franciszka Żwirki utworzono Centrum Przysposobienia Wojskowego Lotniczego, które szkoliło wielu pilotów i instruktorów. Do dziś łódzki Aeroklub nosi imię kapitana Żwirko.
Lotnisko w Łodzi w czasie wojen
We wrześniu 1939 r. Lublinek był celem niemieckich ataków bombowych. Lotnisko jednak nazbyt nie ucierpiało, w czasie wojny zginęło wielu pilotów, członków Aeroklubu. Niemcy rozbudowywali lotnisko m.in. wytyczając 120 metrowy pas startowy. 19 stycznia 1945 r. lotnisko przejęły wojska sowieckie. Ich samoloty bazowały na nim do połowy 1945 r. Wycofujący się Niemcy całkowicie zniszczyli całą infrastrukturę, odbudowa i powrót do pełnej funkcjonalności zajął wiele lat. Co ciekawe, do lat 50. Lublinek był jednym z ważniejszych portów w Polsce. Z czasem uruchomiono loty na trasach: Warszawa - Łódź - Kraków - Rzeszów - Lublin - Poznań - Katowice - Łódź - Warszawa. Następnie uruchomiono loty do Katowic, Gdańska, Krakowa, Warszawy oraz Poznania i Wrocławia. Lata 50. to kres dobrych czasów dla lotniska, z niewiadomych przyczyn zlikwidowano loty pasażerskie, ponad 30 tysięcy osób miało od tej pory latać z największego w Polsce portu, z Okęcia.
Lotnisko Łódź - ważne wizyty
Przez wiele lat z lotniska korzystali tylko członkowie Aeroklubu, organizując kursy, szkolenia, wycieczki lub Dzień Latawca. Bardzo ważnym wydarzeniem dla portu i Łodzi była wizyta Jana Pawła II, który 13 czerwca 1987 odprawił tu uroczystą mszę świętą.
Regularne połączenia lotnicze przywrócono na Lublinku w latach 90. Loty wystartowały 21 kwietnia 1999. Od kilku lat lotnisko obsługuje lot międzynarodowe, można polecieć stąd do Londynu, Monachium, Edynburga, Dublina, Amsterdamu, Oslo czy Pragi. Z lotniska korzystało wiele gwiazd takich jak Sting, Elton John, Placido Domingo, Depeche Mode czy ostatnio - Paris Hilton.
Z okazji jubileuszu życzymy Lublinkowi tylko wysokich lotów!
Historię lotniska w Łodzi przygotowała:
Justyna Tomaszewska - przewodnik po Łodzi, pracuje w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, od czterech lat prowadzi bloga Kolorek z Łodzi, na którym opisuje ciekawostki o mieście dla dzieci i ich rodziców, udowadniając, że Łódź to piękne i ciekawe miasto.