Na reżyserię filmową dostały się... same kobiety. To sytuacja bez precedensu! "Musieliśmy się z tą myślą oswoić"

2021-09-17 9:58
Na reżyserię filmową dostały się... same kobiety. To sytuacja bez precedensu! Musieliśmy się z tą myślą oswoić
Autor: pixabay.com, CC0 fot. StockSnap /zdjęcie ilustracyjne

Pierwszy raz w historii łódzkiej szkoły filmowej, na reżyserię filmową dostały się... same kobiety. Jak mówi reżyser Andrzej Sapija, który zasiadał w komisji, kandydatki są bardzo dobrze przygotowane i zdeterminowane.

Dostać się do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi to dla wielu marzenie porównywalne z główną wygraną na loterii. W tym roku, chętnych na reżyserię filmową, było ponad dwadzieścia osób na jedno miejsce, a wieloetapowy egzamin jest - jak mówią członkowie komisji - bardzo trudny. Oprócz wiedzy, trzeba pokazać swój warsztat - kandydaci, w ramach egzaminu, muszą m.in. przygotować film, napisać scenariusz czy zrobić fotoreportaż. W każdym etapie przyznawane są punkty. W tym roku, kiedy przyszło do podsumowania, okazało się, że wszyscy przyjęci kandydaci to kobiety. - Musieliśmy się z tą myślą oswoić, bo dla nas samych była zaskakująca, ale wierzymy, że dokonaliśmy właściwego wyboru - powiedział w rozmowie z Onetem reżyser Andrzej Sapija, który zasiadał w komisji.

CZYTAJ TEŻ: Afera w łódzkiej szkole filmowej<<

Mam Talent - najlepsze występy w historii programu

Jak mówi, w czasach PRL-u i później, reżyseria uznawana była za trudny zawód, wyczerpujący fizycznie i psychicznie, a zatem typowy dla mężczyzn. Jak zauważa, sytuacja zaczęła się zmieniać za sprawą m.in. Agnieszki Holland, następnie Małgorzaty Szumowskiej. Teraz kobiety nie tylko się ośmieliły, ale i wykazują dużą determinację, niekiedy podchodząc do egzaminów raz za razem. - W tym roku były panie, które próbowały się dostać na reżyserię po raz szósty, gdzie standardem jest po raz drugi i trzeci. Te kobiety mają w sobie upór - mówi.

Osobna rekrutacja na reżyserię filmową miała miejsce dla osób z zagranicy, dlatego do tych siedmiu pań dołączy jeszcze dwóch studentów (panów).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE