Projekt zakłada zagospodarowanie dwóch ścian: miejskiego budynku przy ul. Zachodniej 95 oraz kamienicy prywatnej przy al. Kościuszki 1. Jak przekonuje główny wykonawca projektu Katarzyna Nawrocka, ogrody wertykalne to dobre rozwiązanie na to, by zazielenić centrum miasta, w którym brak powierzchni na pełnowymiarowe ogrody.
Czytaj też: Na Starym Polesiu powstaną ulice-ogrody [WIDEO]. ZOBACZ, gdzie i co się zmieni!
Wokół budynków posadzone zostaną także drzewa. Nad roślinnością prowadzone będą badania i obserwacje. Naukowcy z Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie porównywać będą zależności roślin posadzonych w ogrodzie z rodzimym drzewem. Zbadają także przebieg fotosyntezy oraz jak rośliny funkcjonują w danej przestrzeni i porze roku. O tym, jakie rośliny znajdą się w ogrodzie zdecyduje środowisko badawcze. Mogą to być byliny, trawy i krzewy spośród roślin całorocznych. Będą one przystosowane do trudnego środowiska miejskiego i łódzkich warunków meteorologicznych.
Koszt całego projektu wraz z przeprowadzeniem badań to 200 tys. zł. Instalacja projektu rozpocznie się w maju i potrwa około 3 tygodni.