Nagłe uderzenie ciepła! Ekspert nie wyklucza dwucyfrowych temperatur

i

Autor: tongchang/cc0/Pixabay.com Kto myślał, że z biegiem listopada będzie coraz chłodniej i zbliży się zima, może się bardzo zdziwić

Prognoza na listopad

Niespodziewane uderzenie ciepła! Ekspert nie wyklucza dwucyfrowych temperatur

2023-11-08 14:16

Kto myślał, że z biegiem listopada będzie coraz chłodniej i zbliży się zima, może się bardzo zdziwić. Druga połowa miesiąca, wyłączając zapowiadane na 14-15 listopada mrozy, będzie cieplejsza, niż to wynika z normy wieloletniej. Temperatura podniesie się we wszystkich regionach, a Grzegorz Walijewski z IMGW nie wyklucza, że pojawią się dwucyfrowe wartości.

Druga połowa listopada pod hasłem ocieplenia. Będą dwucyfrowe temperatury?

Najpierw mróz, później fala ciepła - to w wielkim skrócie prognoza na połowę i drugą połowę listopada. Eksperci już wcześniej ostrzegali, że 14-15 listopada może dojść do nagłego ataku zimna, co dotyczy zwłaszcza, chociaż nie tylko, północno-wschodniej Polski. Teraz okazuje się, że kolejne dni będą znacznie cieplejsze, przypominając pogodę z pierwszych dni listopada. Jak informuje Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW, najwyższych temperatur należy się spodziewać w okresie 20-30 listopada. Prognozowane wartości będę wyższe od normy wieloletniej i sięgną średnio od 5-6 kresek na południu kraju do 7-8 na północy. To nie koniec dobrych wieści.

- Z prognoz wynika, że może do nas spłynąć jeszcze cieplejsze powietrze, więc w tym czasie nie wykluczamy nawet dwucyfrowych wartości. W niektórych regionach może być nawet 14-15 stopni, zgodnie z jednym modelem pogody. Najwyższych temperatur należy się spodziewać na Pomorzu - wyjaśnia Walijewski.

Tereny podgórskie wyjątkiem od reguły

Jak dodaje, druga połowa listopada będzie natomiast wyraźnie chłodniejsza na terenach podgórskich, gdzie słupki rtęci mogą spaść poniżej zera. Sprawi to jednocześnie, że przechodzące nad obszarem opady przekształcą się w deszcze ze śniegiem lub krupę śnieżną, co może prowadzić do oblodzeń. W tym czasie prognozowane są też mocno utrudniające powietrze mgły.

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...
Rolnik szuka żony: Jak mieszka Darek Machałowski?
Nasi Partnerzy polecają