
Tutaj trafi Sławosz Uznański-Wiśniewski po powrocie z kosmosu. To nie Polska
POLSA zastrzegła, że data nie jest jeszcze potwierdzona i "zależy od undockingu statku Dragon”. Tuż po przylocie Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie przewieziony do Europejskiego Centrum Astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (EAC) i ośrodka Niemieckiego Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR) „Envihab”, który stanowi kluczowe centrum monitorowania medycznego i rehabilitacji po misjach.
- Zespół medycyny kosmicznej ESA, w skład którego wchodzą lekarze operacyjni ESA, fizjoterapeuci i trenerzy sportowi, będzie monitorował Sławosza podczas jego powrotu do ziemskiej grawitacji dzięki specjalnemu programowi regeneracji - podała POLSA.
Sławosz Uznański-Wiśniewski jest astronautą projektowym ESA. Misja Ax-4, której uczestnikiem jest Polak, rozpoczęła się 25 czerwca. Dzień później, 26 czerwca, kapsuła Dragon z astronautami na pokładzie zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Co robi w kosmosie Sławosz Uznański-Wiśniewski?
Zadaniem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego jest wykonanie 13 eksperymentów przygotowanych przez polskich naukowców i firmy oraz 30 pokazów edukacyjnych i popularnonaukowych. Odbyły się również połączenia z rodzimymi krótkofalowcami. Astronauta czterokrotnie „spotkał się”, poprzez łączenie na żywo, z dziećmi i młodzieżą - w Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie oraz we wtorek 8 lipca w Warszawie.
W raporcie podsumowującym 11 dni na ISS, opublikowanym w nocy z poniedziałku na wtorek, POLSA podała, że aktualny status realizacji podstawowych celów misji to 82,6 proc.