Pojemniki na elektrośmieci są już w 30 miastach w Polsce. Niedawno dołączyła do nich Łódź. Póki co, na łódzkich osiedlach stanęło ich 10, ale docelowo ma ich być więcej. Umowa z miastem została podpisana na 4 lata, samorząd nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. - Ułatwiamy mieszkańcom pozbywanie się małych elektroodpadów, które nie mogą trafiać do pojemników na selektywną zbiórkę ani do odpadów zmieszanych. Należy je odwozić do jednego z trzech łódzkich Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a teraz już nie trzeba jeździć, wystarczy podejść do pojemnika i pozbyć się niepotrzebnych sprzętów - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi.
Akcji ustawiania pojemników towarzyszy też edukacja. Fundacja Odzyskaj Środowisko planuje szereg akcji edukacyjnych mających na celu informowanie o tym jak należy traktować elektroodpady, jak utylizować i dlaczego to takie ważne.
- Planujemy gry terenowe, filmy, pokazy, a także pokażemy też co można zrobić z przetworzonych śmieci elektrycznych - dodał Krzysztof Kieszkowski, z Fundacji Odzyskaj Środowisko. - Chcemy współpracować ze szkołami, przedszkolami, ale to już od września, po wakacjach.
Okazuje się, że z elektrośmieci po recyklingu można zrobić ule, które z powodzeniem mogą stanąć w przestrzeni miejskiej. Nie jest wykluczone, że także Łódź będzie miała ule z recyklingu.
Lokalizacje pojemników na elektrośmieci:
- Solskiego przy Zelwerowicza
- Chochoła 31
- Faszynowa 21
- Marysińska 91
- Wełniana 5
- Piłkarska 27
- Rysy przy Krokiew
- Rzgowska 85
- Omłotowa 46
- Nenckiego przy Byszewskiej