Powstaną nowe przystanki w woj. łódzkim? Inwestycje PLK za ogromną sumę

i

Autor: www.plk-sa.pl

Powstaną nowe przystanki w woj. łódzkim? Inwestycje PLK za ogromną sumę

2023-03-08 11:13

PLK planują szereg inwestycji, których celem będzie przeciwdziałanie wykluczenia komunikacyjnego osób z mniejszych miejscowości. Dlatego będą budowane nowe przystanki na terenie woj. łódzkiego, dostosowane do potrzeb wszystkich mieszkańców.

Mieszkańcy wielu małych miejscowości, dzięki inwestycjom PLK, będą mogli liczyć na łatwiejsze połączenie kolejowe z większymi miastami. Ponadto celem projektu jest promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki.

- Polskie Linie Kolejowe podpisały kolejne umowy na budowę nowych przystanków w woj. łódzkim. Inwestycje w Izabelowie obok Zduńskiej Woli i Starych Grudzach koło Łowicza, zostaną zrealizowane w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 – mówi Rafał Wilgusiak, z zespołu prasowego PLK.

Wzrośnie atrakcyjność przejazdu pociągiem w codziennych i okazjonalnych podróżach.

- W Izabelowie dogodny dostęp na dwa nowe perony zapewnią schody i windy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W Starych Grudzach k. Łowicza dotychczasowy przystanek zostanie przesunięty bliżej przejazdu kolejowo-drogowego na drodze, która łączy miejscowość Zawady z drogą Łowicz – Łódź. Obiekt przejmie obsługę podróżnych, którzy obecnie korzystają z przystanku Grudze – dodaje Rafał Wilgusiak.

Prace w tych miejscach rozpoczną się w tym roku, a zakończą w połowie przyszłego.

- Już na wiosnę ruszy budowa przystanków Zgierz Rudunki i Jedlicze koło Zgierza. W tym roku rozpoczną się także prace na przystankach Głowno Północne, na linii Łowicz – Zgierz oraz Zaosie i Żakowice Płd. na trasie Łódź – Tomaszów Mazowiecki. Dzięki inwestycją PLK, mieszkańcy mniejszych miejscowości zyskają lepsze połączenia do Łodzi, Łowicza, Opoczna i Sieradza – Tłumaczy Wilgusiak.

Wysokie perony na nowych przystankach ułatwią podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty i ławki. Oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Wygodne przesiadki zapewnią planowane parkingi dla samochodów oraz stojaki dla rowerów.

Zaplanowane inwestycje umożliwią podróżnym dostęp do kolei wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki pozwolą m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

Łódzki nauczyciel w dwie doby przebiegł ponad 300 kilometrów
Źródło: Powstaną nowe przystanki w woj. łódzkim? Inwestycje PLK za ogromną sumę
Nasi Partnerzy polecają