Praca dla osób po 40. roku życia. Jak szukać zatrudnienia w Łodzi?

i

Autor: materiały promocyjne, Materiały prasowe

Praca dla osób po 40. roku życia. Jak szukać zatrudnienia w Łodzi?

2022-09-13 12:29

Praca po 40. roku życia w Łodzi jest możliwa w wielu branżach. Dla pracodawców poszukujących doświadczonych pracowników wiek to tylko atut. Sprawdź, jak znaleźć zatrudnienie w Łodzi po 40. roku życia.

Wiele osób po 40 roku życia zaprzestaje poszukiwań pracy, ponieważ wydaje im się, że rynek pracy powoli zamyka się na ludzi w tym wieku. W końcu praca w Łodzi często zachęca kandydatów, wskazując w ofertach na "młody i dynamiczny" zespół w firmie. Nie dla każdego jest to atut. Różnicowanie ze względu na wiek nie występuje w każdym zawodzie, a wielu pracodawców preferuje osoby doświadczone. Doświadczenie jednak zdobywa się wraz ze stażem pracy, a dłuższy staż idzie w parze z wiekiem. Dlatego, jeśli masz 40 lat i poszukujesz pracy w Łodzi, nie obawiaj się, że nie znajdziesz zatrudnienia. Mając doświadczenie, stanowisz wartościowego kandydata na rynku pracy.

W jakich zawodach szukać pracy w Łodzi po 40?

O ile młodzi kandydaci doskonale nadają się do prac związanych z branżą komunikacji i informacji, o tyle niekoniecznie podołają tam, gdzie wymagany jest "fach w ręku". Millenialsi i przedstawiciele pokolenia Z dorastali otoczeni technologią, znają specyfikacje i możliwości komputera i internetu. Czują to, co nie zawsze są w stanie wykształcić w sobie osoby, które poznały technologie dopiero w późniejszych latach życia. Dlatego też częściej to właśnie w ofertach pracy związanych z IT, marketingiem, reklamą, e-commerce można się spotkać z zaproszeniem skierowanym do osób młodych. Natomiast w przypadku stanowisk pracy niezwiązanych z powyższymi terminami, przewagę mogą mieć kandydaci z dłuższym stażem. Spośród zawodów deficytowych, jakie sugeruje Barometr Zawodów dla Łodzi na rok 2022, znajduje się wiele stanowisk, w jakich najlepiej sprawdzą się osoby doświadczone. Pracowników w Łodzi ma brakować w szczególności takich branżach jak:

  • magazynier;
  • elektryk;
  • kierowca;
  • monter instalacji budowlanych;
  • murarz;
  • tynkarz;
  • pracownik robót wykończeniowych;
  • krawcowa;
  • opiekunka osób starszych.

Czy można się przebranżowić po 40?

Jeśli wiek lub związane z nim problemy zdrowotne uniemożliwiają pełnienie dotychczasowego zawodu, wyjście z sytuacji stanowi przebranżowienie. Choć może się to wydawać trudne dla osób, które większość życia wykonują jeden zawód, to jak najbardziej taki scenariusz może się spełnić. Na rynku dostępnych jest wiele kursów, które dają wystarczające kwalifikacje do podjęcia stanowiska juniorskiego lub do przyuczenia. Dokształcanie się po 40 i próba zmiany zawodu to komunikat dla pracodawcy, że jesteś osobą ambitną i dążysz do poważnych zmian w swoim życiu. To oznacza, że w pracy także będziesz osobą gotową do wyzwań. Jeśli nie wiesz, co chcesz w życiu robić, lecz jesteś pewien, że chcesz zmienić dotychczasową pracę, możesz także skorzystać z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi. Placówka zajmuje się doradztwem zawodowym i pomaga kandydatom odnaleźć nową ścieżkę zawodową. Wspiera także w podniesieniu kwalifikacji, organizuje szkolenia i staże zawodowe.

Praca w Łodzi

i

Autor: materiały promocyjne

Gdzie szukać pracy po 40 w Łodzi?

W obecnych czasach poszukiwanie pracy jest znacznie ułatwione. Kiedyś trudno było uzyskać zatrudnienie bez znajomości, powodzenie zależało od dostępu do informacji na temat możliwości pracy. Teraz każdy kandydat niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania i kwalifikacji, może sprawdzić, jakie oferty pracy dostępne są na rynku. Poszukiwania ułatwiają serwisy pracy udostępniające oferty od pracodawców. Każda z ofert jest dokładnie opisana, wskazuje na wymagania pracodawcy względem kandydata, zakres obowiązków na stanowisku, a także korzyści z zatrudnienia. Często kandydat wie także, ile może zarobić na danym stanowisku. Jeszcze większym ułatwieniem jest możliwość wysłania CV i listu motywacyjnego za pośrednictwem takich portali. Kandydat może bez wychodzenia z domu sporządzić CV odpowiadające na wymagania ujęte w ogłoszeniu i wysłać je do pracodawcy online. Jakie są możliwości poszukiwania pracy w Łodzi?

  • Poszukiwania za pośrednictwem serwisów pracy, np. GoWork.pl.
  • Przeglądanie grup w mediach społecznościowych dedykowanym pracy w Łodzi.
  • Bezpośrednie pójście do siedziby firmy z zapytaniem o możliwości zatrudnienia.
  • Spoglądanie w czasie spaceru na słupy z ogłoszeniami i witryny sklepowe w poszukiwaniu propozycji zatrudnienia.
  • Stworzenie ciekawego profilu na LinkedIn i wyrażenie gotowości do podjęcia zatrudnienia.
  • Przeglądanie ofert pracy z PUP dostępnych w Centralnej Bazie Ofert Pracy.

Praca po 40 a brak doświadczenia

Jeśli w wieku 40 lat nie posiadasz doświadczenia, potraktuj swoje kompetencje zawodowe miękkie jako atut. Wiele zależy także od tego, co stanowiło przyczynę długiego braku aktywności zawodowej. Jeśli przez wiele lat kobieta spełniała się jako żona i matka, może wskazać na swoje mocne strony z tym związane. Ma doskonałe predyspozycje do pracy jako opiekunka, może także podnieść swoje kwalifikacje, by uzyskać pracę w przedszkolu. Jeśli to trudna sytuacja rodzinna uniemożliwiła podjęcie zatrudnienia, np. konieczność opiekowania się członkami rodziny, warto poszukać w swoim życiorysie umiejętności nabytych w tym czasie. Nawet drobne prace naprawcze, czy samodzielne remonty w domu stanowią atut dla pracodawców poszukujących osób do prac wykończeniowych. Kandydaci powinni się również skoncentrować w CV na wyszczególnieniu swoich mocnych cech osobowości takich, które cenione są w każdym zawodzie, np. sumienność, terminowość, kreatywność, a także, jeśli tego wymaga praca to gotowość do pracy w systemie zmianowym, lub częstych wyjazdów.

Pamiętaj, poszukując pracy po 40, nie traktuj swojego wieku jak przeszkody. Pokaż pracodawcy, że jesteś pewnym siebie kandydatem, a zaciekawisz go swoją postawą i wypadniesz lepiej niż wielu młodszych kandydatów.