Łódź w okresie PRL liczyła o około 150 tysięcy mieszkańców więcej niż obecnie

i

Autor: Jerzy Strzelecki /wikipedia/CC 3.0 Łódź w okresie PRL liczyła o około 150 tysięcy mieszkańców więcej niż obecnie

Praca i życie w Łodzi coraz mniej opłacalne. Miasto się wyludnia

2015-05-25 12:16

Praca i życie w Łodzi są coraz mniej opłacalne. Z roku na rok ubywa mieszkańców. Co nam grozi i jakie są pomysły ożywienia miasta? Zobaczcie sami!

Statystyki i prognozy są alarmujące. Łódź plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu wyludnienia. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w tej chwili w Łodzi mieszka około 700 tys. osób. Dla porównania, Łódź w okresie PRL liczyła o około 150 tysięcy mieszkańców więcej. A ma być jeszcze gorzej. Jak pisze Dziennik Łódzki, prognozy GUS zakładają, że w 2035 r. w Łodzi będzie mieszkało już tylko 577 tys. osób!

Za mało młodych w Łodzi

Co jest powodem wyludniania się Łodzi? Wbrew pozorom, to nie emigracja jest problemem. Z danych GUS wynika, że łodzianki rodzą za mało dzieci. Ujemny przyrost naturalny powoduje także, że społeczeństwo jest coraz starsze. W dodatku bogatsi mieszkańcy wyprowadzają się na wieś, do sąsiadujących gmin. Gwałtowny spadek ludności może oznaczać tylko jedno – kryzys.

„Okazuje się że zapaścią demograficzną w Polsce zaczyna coraz szerzej interesować się nawet zagranica. Tylko czekać aż kolejne firmy będą informowały o wycofywaniu się z Polski ze względu na brak perspektyw biznesowych, w sytuacji kiedy dyskontując przyszłe zyski zauważą, że brak rozwoju rynku je ograniczy” – czytamy w serwisie wgospodarce.pl.

Dotacje unijne i lokale dla kreatywnych

Wniosek jest jeden - praca i życie w Łodzi są coraz mniej opłacalne. Dokąd płynie Łódź i jak władze miasta chcą je wyciągnąć z bagna? Jak czytamy w Dzienniku Łódzkim, miasto szans powstrzymania spadku ludności upatruje w programach typu "Młodzi w Łodzi" czy też Mia100Studentów, które m.in. pomagają młodym, kreatywnym stawiać pierwsze kroki w biznesie.

W Łodzi organizowane są również projekty, w których można starać się o dotacje unijne na własny biznes, a dużą ulgą dla młodych przedsiębiorców jest tu konkurs "lokale dla kreatywnych", który zakłada tani wynajem lokalu pod działalność. Ponadto, jak czytamy, młodzi łodzianie mogą liczyć na stypendia, a także wspomagające ich na co dzień - rabatowe karty studenckie.

Miejsca w żłobkach i przedszkolach

Jak pisze Dziennik Łódzki, do działań mających przyciągać młodych i skłaniać ich do osiedlania się w mieście należą też zniżki dla rodzin. Jak zapewnia magistrat, w Łodzi są wolne miejsca w żłobkach i przedszkolach, a certyfikat Światowej Organizacji Zdrowia "Zdrowe miasto", świadczy o dobrych praktykach miasta w pracy nad poprawą jakości życia łodzian.