Protest

i

Autor: pixabay.com CC0 fot. niekverlaan /zdjęcie ilustracyjne

Protest w obronie TVN i wolnych mediów w Łodzi. Szczegóły

2021-08-10 14:58

Na wtorek (10.08) w wielu polskich miastach zaplanowane są protesty w obronie TVN. Również łodzianie mają zamiar wyjść na ulice, by pokazać swój sprzeciw wobec projektu potocznie nazwanego "Lex TVN".

Protesty w obronie wolnych mediów mają odbyć się dziś (10 sierpnia) w całej Polsce. Wszystko przez planowane przyjęcie zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Projekt zwany "Lex TVN" zakłada, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Chodzi o to, aby w Polsce mogły nadawać tylko te media, w których udział kapitału zagranicznego nie przekracza 49 proc. Inaczej wygląda sytuacja tylko w przypadku nadawcy mającego siedzibę na na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zamieszki w Lubinie

Komitet Obrony Demokracji (organizator akcji) pisze na stronie wydarzenia:

"My, obywatele i obywatelki o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom, pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, z polskich miast, miasteczek i wsi, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, "w trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny" - stajemy razem - by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce.

Bo Wolne Media, to Wolni Ludzie, a Wolni Ludzie, to Wolna Polska!"

Protest w obronie TVN i wolnych mediów w Łodzi rozpocznie się, podobnie jak w całej Polsce, o godz. 18:00. Będzie miał formę marszu. Łodzianie przejdą ulicą Piotrkowską z placu Wolności do pasażu Schillera.