Ryś zgubił się na ulicach Łodzi! Zaskakujące informacje. To pierwsza tak daleka wędrówka od kilku lat

i

Autor: Jecqan/cc0/Pixabay.com Są nowe informacje o rysiu Rejencie, który zgubił się na ulicach Łodzi na początku listopada, zdj. ilustracyjne

Czego szuka drapieżnik?

Ryś zgubił się na ulicach Łodzi. Zaskakujące informacje. "To pierwsza tak daleka wędrówka od kilku lat"

2023-11-13 12:39

Są nowe informacje o rysiu, który zgubił się na ulicach Łodzi na początku listopada. Już wcześniej było wiadomo, że zawędrował tam aż z północy Polski, poszukując partnerki, a teraz okazało się, że ma na imię Rejent. Jak informuje profil facebookowy "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski", to pierwsza taka wędrówka tego drapieżnika w kraju od kilku lat.

Ryś na ulicach Łodzi. Rejent wędruje z północy Polski, by znaleźć partnerkę

Ryś Rejent to bohater Łodzi z początku listopada. Zwierzę zostało sfilmowane na ulicach miasta, gdzie zwyczajnie zgubiło się, wędrując z północy Polski. Po zawahaniu drapieżnik ruszył jednak w dalszą drogę, do czego motywuje go szukanie partnerki. Rzadko zdarza się jednak, aby w celu jej znalezienia drapieżniki pokonywały aż tak duże odległości. Jak informuje profil facebookowy "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski", ryś zauważony w Łodzi był mieszkańcem rewiru pomiędzy miejscowościami: Mirosławiec, Drawsko Pomorskie i Czaplinek, gdzie przebywał do kwietnia bieżącego roku. Trafił tam aż z austriackiego ośrodka hodowli w Mautern w ramach reintrodukcji tego gatunku w naszym kraju, ale po tym jak prawdopodobnie został przepędzony przez innego samca, ruszył na poszukiwania nowego siedliska.

- Przeniósł się na wschód i w połowie kwietnia bieżącego roku zajął nowy rewir w Borach Tucholskich pomiędzy Szczecinkiem, Tucholą i Bytowem. 📍 W połowie października rozpoczął wędrówkę na południe. Jest to pierwsza tak daleka wędrówka samca od kilku lat. Od kiedy w obszarze reintrodukcji pojawiło się więcej samic, samce niechętnie opuszczają Pomorze Zachodnie - czytamy na profilu "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski".

Przyrodnicy śledzą każdy ruch rysia

Ryś Rejent ma obrożę telemetryczną z nadajnikiem GPS, dzięki czemu przyrodnicy mogą śledzić każdy jego krok. W czwartek, 9 listopada, poinformowali oni, że zwierzę znajduje się już kilkanaście kilometrów od Łodzi. Ponadto zwracają uwagę, by nie zbliżać się do zwierzęcia, ale to bardziej dla jego dobra. - Przypominamy, że najgorsze co może spotkać Rejenta to uporczywe próby zbliżanie się. Ryś, który urodził się w niewoli łatwo powtórnie się oswaja - ostrzega profil "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski".

Pomóżmy malutkiemu Danylkowi- katowanemu i gwałconemu trzylatkowi