
Szkoła z nagrodami, która nie przetrwała
Jak informuje portal lodz.wyborcza.pl, Liceum im. prof. Zbigniewa Religi powstało w 2017 roku z inicjatywy Fundacji Rodziny Wośko - tej samej, która prowadzi znaną firmę farmaceutyczną Polfarmex. Od początku działało jako szkoła niepubliczna z czesnym w wysokości 700 zł miesięcznie. Placówka w rankingach "Perspektyw" w 2024 roku zajęła 7. miejsce w województwie łódzkim, wyprzedzając wiele renomowanych łódzkich szkół. W skali kraju była na 102. miejscu pod względem wyników maturalnych.
Polecany artykuł:
Likwidacja liceum w Kutnie
Niestety wiadomo już, że mimo sukcesów edukacyjnych placówka w Kutnie zostanie zamknięta. Fundacja poinformowała, że nie jest w stanie dalej finansować liceum w obecnym modelu. Decyzję ogłoszono już w styczniu, co oznaczało natychmiastowe przerwanie rekrutacji.
Organ prowadzący poinformował nas o zamiarze likwidacji szkoły w styczniu tego roku, przerwaliśmy wówczas nabór, który trwał od początku roku szkolnego 2024/2025. Część rodziców zdecydowała wtedy o przeniesieniu uczniów do innych szkół, obecnie w liceum uczy się 45 osób. Będą musieli poszukać nowej szkoły - mówiła dyrektora, czytamy na portalu Gazeta Wyborcza.
Likwidacja Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Kutnie to bez wątpienia wstrząs dla lokalnej społeczności. Szkoła, która jeszcze niedawno święciła triumfy w rankingach i wychowywała młodych liderów, przestanie istnieć z końcem sierpnia 2025 roku. Mimo świetnych wyników nauczania i zaangażowanej kadry fundacja prowadząca placówkę nie jest w stanie dalej jej finansować. Tym samym pracę stracą 24 osoby, a 45 uczniów będzie zmuszonych do zmiany szkoły.
To przykład bolesnej prawdy o polskiej edukacji - nawet najlepiej oceniane szkoły nie zawsze mogą liczyć na stabilność, jeśli nie stoją za nimi silne i trwałe źródła finansowania. W przypadku kutnowskiego liceum sukces nie wystarczył, by przetrwać.