Tu odchodziły w zapomnienie

Tajemnicze cmentarzysko opuszczonych kiosków. W tym miejscu kultowe pawilony kończyły swój żywot

2025-01-07 8:45

Choć przed laty kioski Ruchu były nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu w całej Polsce, to dziś możemy wspominać je, spoglądając jedynie na zdjęcia. Co ciekawe, jeszcze nie tak dawno temu m.in. na opuszczonym cmentarzysku pod Łodzią zalegały opuszczone budki, będące swego rodzaju skansenem minionej epoki.

Spis treści

  1. Kioski Ruchu w Polsce
  2. Koniec epoki kiosków w Polsce. Opuszczone pawilony wylądowały na cmentarzysku
  3. Cmentarzysko Kiosków Ruchu

Kioski Ruchu w Polsce

O kioskach Ruchu słyszał niemalże każdy, bowiem były to punkty nieodłączne dla polskiego krajobrazu. Historia firmy sięga 1918 roku, kiedy to Jan Gebethner i Jakub Mortkowicz powołali Polskie Towarzystwo Księgarni Kolejowych RUCH. Na początku spółka opierała się na sprzedaży prasy, tytoniu oraz innych drobnych artykułów w okolicach dworców. Dla odradzającego się po wojnie społeczeństwa dostępność wielu przedmiotów w tak małym punkcie była wręcz czymś niesamowitym oraz oczywiście potrzebnym. Nic więc dziwnego, iż firma stosunkowo szybko stała się jedną z największych w całym kraju.

Pierwszy kiosk został otwarty w styczniu 1919 roku na peronie dworca Kolei Wiedeńskiej w Warszawie, gdzie robił furorę. Po sześciu miesiącach takich punktów w naszym kraju było już 60, po 16 latach działania była to ogólnopolska sieć sprzedaży prasy, mogąca pochwalić się aż 700 punktami, natomiast w szczytowym okresie funkcjonowania pawilonów Ruchu było ponad 31 tys. Niestety z czasem nadszedł koniec ery kiosków, co dla wielu było niemal niewyobrażalne.

Koniec epoki kiosków w Polsce. Opuszczone pawilony wylądowały na cmentarzysku

Złoty czas dla kiosków Ruchu w Polsce niestety nagle się zakończył, głównie z powodu spadającej rentowności oraz oczywiście dynamicznie zmieniających się nawyków konsumenckich. Spółka RUCH S.A. w 2023 roku podjęła więc decyzję o wycofaniu się z dystrybucji prasy i tym samym rozpoczął się proces zamykania owych punktów na terenie całego kraju. Ostatni kiosk został zamknięty 17 grudnia 2024 roku, i tym samym dzień ten zakończył piękną 106-letnią epokę przedsiębiorstwa, która bez wątpienia zapisze się na kartach historii. Co ciekawe, spora część owych kiosków po latach działania znalazła się na tzw. cmentarzyskach, a najpopularniejsze z nich znajdowało się niedaleko Łodzi. 

Cmentarzysko Kiosków Ruchu

Cmentarzysko kiosków Ruchu zlokalizowane było m.in. niedaleko Łodzi, a dokładnie w Dąbrówce Małej, w gminie Brzeziny. Zbiorowisko budek przedstawiało się dość przerażająco, lecz i tak przyciągało mnóstwo odwiedzających. Około 60 kiosków przebywało na składowisku i czekało na dalsze kroki, bowiem jak mówił rzecznik prasowy spółki, były to jedynie swego rodzaju magazyny.

Trafiają tam kioski z miejsc nierentownych. W ramach optymalizacji postawimy je w innych miejscach. W tym sensie "cmentarzysko" to tak naprawdę punkt przerzutowy brył kiosków [...] - mówił Wojciech Paczyński, rzecznik prasowy Ruchu w rozmowie z portalem fotoblogia.pl.

Cmentarzysko nie funkcjonuje jednak od grudnia 2023 roku, więc osobom, którym nie udało się tam dotrzeć pozostały tylko fotografie, które zamieszczamy poniżej.

Ostatni kiosk Ruchu ma zostać zamknięty
Polska na ucho
Czarownice