Te lawety nie powinny były wyjeżdżać na drogi! Nocne ważnie zakończone karami [ZDJĘCIA]

2019-12-03 17:05

Patrol piotrkowskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał dwie lawety przewożące czołgi z powodu podejrzenia, iż pojazdy mogły być przeciążone. Jak się okazało były i to bardzo.

Pojazdy zatrzymano w wyniku nocnych działań prowadzonych po północy we wtorek, 3 grudnia, w Piotrkowie Trybunalskim. Powodem kontroli było przypuszczenie, że lawety przewożące czołgi bojowe T-72 znacznie przekraczają dopuszczalne parametry.

Po badaniu okazało się, że pierwsza ciężarówka, która została zatrzymana w Piotrkowie Trybunalskim, ważyła z ładunkiem 73,60 tony. Samochód był zatem przeciążony o ponad 33 tony Stwierdzono również, że laweta jest za długa o 5,18 metra i za szeroka o blisko metr. Natomiast druga ciężarówka z ładunkiem ważyła 61,10 tony. Samochód był zatem przeciążony o przeszło 21 ton. Podobnie jak w poprzednim przypadku stwierdzono, że szerokość jest przekroczona, zaś długość lawety przewożącej drugi czołg była zgodna z przepisami, ponieważ była krótsza.

Jak podkreśla Wojewódzki Inspektorat Ruchu Drogowego w Łodzi, w obu przypadkach kierowcy z takim tonażem powinni poruszać się po drogach publicznych dopiero po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ponieważ ładunek był niepodzielny. Dodatkowo za stwierdzone naruszenie przepisów wobec przewoźników toczą się teraz postępowania administracyjne w sprawie nałożenia łącznie po 25 tys. zł kary na każdego z nich. Obydwie ciężarówki z czołgami zostały usunięte na parking strzeżony, gdzie będą oczekiwać na odpowiednie zezwolenia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE