Transformacja MUSI BYĆ sprawiedliwa

i

Autor: Shutterstock Transformacja MUSI BYĆ sprawiedliwa

Pomocna Dłoń

Transformacja MUSI BYĆ sprawiedliwa

2025-04-28 11:02 Materiał sponsorowany

Nie ukrywajmy – dobrze jest mówić o zamykaniu kopalń, zaprzestaniu spalania węgla i przejściu do wytwarzania prądu z odnawialnych źródeł energii (transformacji energetycznej), jeśli nie mieszka się w rejonach górniczych. Tu ludziom prawie zawali się świat. Sprawa dotyczy nie tylko górników i pracowników elektrowni oraz ich rodzin, lecz także firm z branż okołogórniczych i pośrednio wszystkich mieszkańców. Aby złagodzić ten proces, m.in. pomóc firmom, a także ludziom przebranżawiać się, podnosić kwalifikacje i znajdować nową pracę powołano w Unii Europejskiej Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W woj. łódzkim z tych pieniędzy będzie mogło skorzystać 35 gmin, które znalazły się na Obszarze Transformacji.

Mało kto ma jeszcze wątpliwości, że spalania węgla trzeba zaprzestać. Chodzi nie tylko o nasze zdrowie, ale przede wszystkim o degradację planety. Już dziś doskwierają nam letnie upały i straszliwa susza, a będzie tylko gorzej. Żywność będzie drożeć, a wody pitnej brakować. Jak długo jeszcze można zwlekać? Jednak dla ludzi z rejonów górniczych zapowiedź odejścia od węgla oznacza lęk i niepewność tego, co przyniesie jutro.

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji to nowy fundusz w ramach europejskiej polityki spójności. Polityka spójności dotyczy wyrównania poziomu życia pomiędzy krajami i regionami. Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji ma sprawić, by ludziom z rejonów górniczych nie żyło się trudniej niż tym z innych części kraju.

Pomoc dla firm

Konkursy dla przedsiębiorstw czekają jeszcze na rozstrzygnięcia. Warto się także dowiadywać o kolejne w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich w Łodzi lub Bełchatowie. Na jakie działania można otrzymać dotację?

  • na inwestycje produkcyjne w MŚP – chodzi o ulepszenie, unowocześnienie produkcji i produktu, zmianę produktu itp.,
  • wsparcie tworzenia nowych przedsiębiorstw,
  • inwestycje w prace badawczo-rozwojowe (B+R) i wdrożenia ich wyników,
  • innowacyjność,
  • instytucje otoczenia innowacyjnego biznesu,
  • wspieranie rozwiązań dotyczących gospodarki obiegu zamkniętego, Przemysłu 4.0 i efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach (czyli oszczędzających energię elektryczną,
  • inwestycji w odnawialne źródła energii,
  • wsparcie inwestycji służących zagospodarowaniu terenów zdegradowanych lub pogórniczych na potrzeby rozwoju gospodarki i przedsiębiorczości,
  • wspieranie cyfryzacji przedsiębiorstw.

Wsparcie dla pracowników

Część woj. łódzkiego to miejsca, w których wiele osób pracujących w branży węglowej straciło lub straci niedługo pracę i perspektywę kariery. Na wsparcie tych osób w znalezieniu nowej pracy lub w założeniu własnej działalności gospodarczej w lepiej rokujących branżach płyną dodatkowe środki z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W projektach mogą wziąć udział osoby dorosłe, które z własnej inicjatywy chcą podnieść umiejętności, kompetencje lub nabyć kwalifikacje. Przykładem może być projekt „Impuls do zmian – bony rozwojowe dla osób dorosłych z Obszaru Transformacji” prowadzony przez Łódzką Izbę Przemysłowo-Handlową. Można przejść szkolenia, kursy, zrobić studia podyplomowe, zdobyć certyfikaty czy potwierdzenie nowych umiejętności lub kwalifikacji (usługi rozwojowe). Warunkiem jest znalezienie takiej usługi w Bazie Usług Rozwojowych (BUR). Znajduje się ona na stronie internetowej: uslugirozwojowe.parp.gov.pl.

Bony na usługi rozwojowe mogą opiewać nawet na 11 tys. zł i wynieść 93 proc. ceny. Pozostałe 7 proc. to wkład własny uczestnika. Podobny projekt ma Strefa Transformacji – strefatransformacji.lodz.pl.

Fundusze unijne mają też wesprzeć szkolnictwo zawodowe. Przykładem może być projekt „Absolwent ZS nr 2 w Wieluniu – nowe perspektywy w transformacji”. Chodzi o poprawę jakości kształcenia w zawodzie techn i k mechatronik. Ma to się odbyć przy współpracy z potencjalnymi pracodawcami. Projekt ma pomóc absolwentom w znalezieniu pracy. Zostaną utworzone i doposażone pracownie szkolne, zorganizowane staże uczniowskie, prowadzone będą dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje zawodowe.

Inwestycje w ochronę środowiska

Chodzi o:

  • rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) i magazynowania energii,
  • poprawa efektywności energetycznej systemów ciepłowniczych i chłodniczych oraz inwestycje w produkcję ciepła i chłodu dostarczanych wyłącznie z OZE,
  • usunięcie lub zmniejszenie zanieczyszczenia gleby czy wód gruntowych,
  • zagospodarowanie terenów zdegradowanych na potrzeby nowych funkcji, m.in. na sadzenie lasów czy tworzenia terenów zielonych,
  • inwestycje w inteligentną i zrównoważoną (niezanieczyszczającą środowiska) komunikację lokalną.

Przykładem może być projekt „Budowa instalacji OZE na terenie Miasta Piotrkowa Trybunalskiego – edycja II”. W instytucjach publicznych (przedszkola, biblioteka) oraz 242 gospodarstwach domowych zostaną zainstalowane m.in. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz kotły na pellet.

Obszar Sprawiedliwej Transformacji

Oferta Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji jest skierowana do osób mieszkających lub pracujących lub uczących się na terenie 35 gmin Obszaru Transformacji: miasto i gmina Bełchatów, Drużbice, Kleszczów, Kluki, Rusiec, Szczerców, Zelów, Działoszyn, Kiełczygłów, Nowa Brzeźnica, Pajno, Rząśnia, Siemkowice, Strzelce Wielkie, Sulmierzyce, Gorzkowice, Rozprza, Wola Krzysztoporska, Złoczew, Dobryszyce, Gomunice, Kamieńsk, Lgota Wielka, Ładzice, miasto i gmina Radomsko, Czarnożyły, Konopnica, Osjaków, Ostrówek, Wieluń, Wierzchlas, Widawa i miasta Piotrków Trybunalski. 

PYTAJ O WIĘCEJ W PUNKCIE INFORMACYJNYM FUNDUSZY EUROPEJSKICH

O informacje o ofercie przygotowanej przy udziale funduszy unijnych w możesz pytać w woj. łódzkim Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich Łodzi lub w Bełchatowie.

Adresy, telefony i godziny otwarcia znajdziesz na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Fundusze - belka

i

Autor: materiały prasowe