Początkowo miała być realizowana tylko w Warszawie, ale teraz promowana jest w wielu miastach w Polsce, w tym również w Łodzi. Mowa o kampanii społecznej namawiającej mieszkańców do reagowania w trudnych sytuacja, na przykład podczas napadu. Tak właśnie, od gwałtu w centrum Warszawy, Paweł Dąbrowa uratował młodą kobietę. - Dla mnie to był naturalny, zwykły odruch. Nie czuję się przez to bohaterem. Chciałbym aby inni też tak postępowali - wyjaśnia. Teraz, m.in. za pomocą filmiku wyświetlanego w środkach komunikacji miejskiej, namawia do reagowania.
To wideo powstało na cele kampanii, niestety takie sytuacje zdarzają się w realnym życiu:
Jak zachowałbyś się w sytuacji, w której jesteś świadkiem aktu przemocy w miejscu publicznym? Zareagowałbyś, narażając się na niebezpieczeństwo czy wraz z tłumem przeszedłbyś obojętnie? Czy wiesz ile ludzi jest ofiarami mimo obecności świadków? Nie bądź obojętny, bo możesz to zmienić. To tytuł kampanii społecznej i pytania, które warto sobie zadać.
Pomysł spodobał się łódzkiemu MPK, które postanowiło emitować spot w autobusach i tramwajach. - Przyłączyliśmy się do inicjatywy młodych ludzi, którzy chcieli propagować reagowanie na sytuacje, które mają miejsce w przestrzeni publicznej - mówi Sebastian Grochala, rzecznik MPK Łódź. - Spotykamy się często z taką obojętnością. Bardzo często reakcja, chociażby taka jaką propagują ci młodzi ludzie w tej kampanii, może się przyczynić do tego, że zmusi nas do pewnej refleksji i zachęci do reagowania - dodaje.
Co możesz zrobić w sytuacji napadu? To proste!
Organizatorzy kampanii podkreślają, że nie trzeba konfrontować się z napastnikiem, by pomóc drugiej osobie. - Nie trzeba być wysportowanym, postawnym mężczyzną. Istnieją różne rodzaje pomocy. Można podejść do napastnika i zwrócić mu uwagę. Ale wystarczy nawet stojąc w oddali zadzwonić na policję, straż miejską lub poprosić kogoś innego o pomoc. Jest wiele sposobów. Może pomóc nastolatka, osoba starsza czy silny mężczyzna. Każdy może coś zrobić. Każdy powinien coś zrobić - mówi Anna Bielecka, organizator kampanii społecznej "Możesz to zmienić".
Ambasadorami kampanii zostali: Mela Koteluk, Urszula Dudziak, Marika, Filip Bobek, Józef Pawłowski, Anna Karczmarczyk, Klaudia Halejcio, Olga Kalicka, Lilu, Liber, Sound'N'Grace a także obecna Miss Polski Ewa Mielnicka.
Więcej informacji na stronie kampanii: www.mozesztozmienic.pl
Byliście kiedyś świadkami niebezpiecznego zdarzenia - jak reagujecie? Piszcie!