Uważaj na nową metodę oszustów! Każdy może się nabrać. Oni stracili po kilka tysięcy złotych... Ostrzeżcie znajomych!

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Pexels /zdjęcie ilustracyjne

Uwaga na nowy sposób oszustów!

Uważaj na nową metodę oszustów! Każdy może się nabrać. Oni stracili po kilka tysięcy złotych... Ostrzeżcie znajomych!

2022-11-24 14:19

W ostatnim czasie dwoje zduńskowolan (woj. łódzkie) zostało oszukanych na łączną kwotę ponad 9 tysięcy złotych. Oszustwo miało miejsce na portalach ogłoszeniowych. Żadne z nich nie podejrzewało, że tak to się może skończyć. Jak do tego doszło? Policja opisuje nowy sposób działania przestępców internetowych. Ostrzeżcie znajomych!

W listopadzie, do zduńskowolskiej komendy zgłosiły się dwie osoby, które zostały oszukane podczas sprzedaży w internecie. Oszustwo polegało na tym, że kupujący – oszust, wysyłał do sprzedającego fałszywą etykietę, którą należało nakleić na paczkę pobraniową. Zduńskowolanie drukowali etykiety, naklejali na paczki, wysyłali towar i nie otrzymywali pieniędzy ze sprzedaży.

Jak opisuje policja, 16 listopada 2022 roku, na portalu ogłoszeniowym, 22-letnia zduńskowolanka, wystawiła do sprzedaży nowy, oryginalnie zapakowany telefon komórkowy o wartości 4500 zł. Tego samego dnia, poprzez aplikację ogłoszeniową, nawiązał z 22-latką kontakt mężczyzna, który napisał, że chce kupić ten telefon dla swojej żony. Spytał, czy sprzedająca wyśle telefon za pobraniem do stolicy.

Zduńskowolanka zgodziła się i przystała na prośbę kupującego, by telefon został wysłany paczkomatem za pobraniem. Ponieważ sprzedająca nigdy wcześniej nie wysyłała nic do paczkomatu za pobraniem, kupujący zaoferował swoją pomoc. Wysłał na adres mailowy zduńskowolanki wiadomość, gdzie znajdowała się etykieta do wydrukowania. Kobieta ją przykleiła i wysłała paczkę. W aplikacji obsługującej paczkomat, zduńskowolanka sprawdziła, że paczka którą nadała, została odebrana. Teraz oczekiwała tylko na przysłanie na konto 4500 zł za wysłany telefon. Niestety, okazało się, ze została oszukana. Do dzisiaj nie otrzymała pieniędzy za wysłanie telefonu przesyłką pobraniową.

W podobny sposób, został oszukany 16-letni zduńskowolanin, który na portalu ogłoszeniowym sprzedawał buty, produkowane w limitowanej ilości. Ich wartość wycenił na 4800 zł. Przez komunikator społecznościowy odezwał się do niego mężczyzna, zainteresowany ich kupnem. Pytał, czy zduńskowolanin przywiózłby te buty do Krakowa. Z uwagi na odległość, 16-latek zgodził się wysłać buty za pobraniem przez paczkomat, z opcją za pobraniem. Kupujący przysłał nastolatkowi etykietę, którą ten nakleił na paczkę i nadał w pobliskim paczkomacie. Paczka została odebrana, zduńskowolanin pieniędzy nie dostał.

Policja publikuje informacje o tych przypadkach na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i przestrzega: "Zwracamy się do Państwa z apelem: aplikacje dotyczące wysyłki, można samodzielnie i bezpłatnie pobrać na telefon. Generujcie Państwo etykiety, nadawajcie również paczki na kod, ale róbcie to samodzielnie. Nie korzystajcie z „pomocy” kupującego, czyli obcej osoby, która może okazać się oszustem".

Sonda
Padłeś kiedyś ofiarą oszustwa internetowego?
Potworna BIEDA! Polacy szperają w ŚMIETNIKACH. Serce mi KRWAWI | Komentery
Nasi Partnerzy polecają