W Łodzi powstał mural inspirowany tekstem Olgi Tokarczuk. Cytat wybierał Mariusz Szczygieł

i

Autor: UMŁ; fotoedycja: SE

Nowy mural w Łodzi

W Łodzi powstał mural inspirowany tekstem Olgi Tokarczuk. Cytat wybierał Mariusz Szczygieł

2022-10-17 13:16

"Ulice Słowa" to nowy łódzki projekt, w ramach którego w przestrzeni miasta pojawiać się będą murale prezentujące fragmenty tekstów polskich pisarzy. Pierwszy z nich, inspirowany fragmentem tekstu Olgi Tokarczuk, pojawił się przy ul. Ogrodowej. Kuratorem literackim "Ulic Słów" został pisarz i reporter Mariusz Szczygieł.

Nowy mural artystyczny, który powstał na ścianie budynku przy ul. Ogrodowej 4 w Łodzi inspirowany jest fragmentem tekstu Olgi Tokarczuk. Na górze oraz na dole pionowej kompozycji graficznej, zaprojektowanej przez grafika Pawła Ryżkę, widnieje słowo "SOBIE", zaś cały mural przedstawia różne przesunięcia liter w tym słowie.

"I jedyne, co mogę o sobie powiedzieć, to, że przydarzam się sobie - to cytat z książki Olgi Tokarczuk "Dom dzienny, dom nocny". Stwierdzenie wskazuje na to, że tak naprawdę kształtują nas czas, miejsce i otoczenie, że nie jesteśmy do końca samostanowiącymi o sobie, autonomicznymi jednostkami. Skupienie na słowie "sobie" jest przewrotnym potraktowaniem cytatu, w którym ważniejszym słowem, jedynym pewnikiem, jest "przydarzam się". Jednak dwukrotne powtórzenie "sobie", w moim odczuciu, jest swego rodzaju sprzeciwem wobec przypadku, nieuchronności i braku sprawczości, jakie kojarzymy z 'przydarzaniem się'" - wyjaśnił Paweł Ryżko.

W Łodzi powstał mural inspirowany tekstem Olgi Tokarczuk. Cytat wybierał Mariusz Szczygieł

i

Autor: UMŁ

Autor projektu muralu jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Działa na przecięciu sztuki oraz projektowania graficznego. Główne media, którymi się posługuje to plakat, typografia, malarstwo, murale oraz interwencje w przestrzeni publicznej. Projektuje także oprawy graficzne do wydawnictw muzycznych, z których do najciekawszych należy Frank Zappa "Hammersmith Odeon". Jest współtwórcą międzynarodowego kolektywu "Void Projects". Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych; jego twórczość była wielokrotnie nagradzana, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego i w konkursie Polish Graphic Design Awards.

Mural to pierwsza realizacja w ramach "Ulic Słów" - większego przedsięwzięcia artystycznego, organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Jak przekazał kurator Michał Bieżyński, jego celem jest tworzenie w przestrzeni miejskiej wizualnych interpretacji fragmentów tekstów literackich.

"Nie chodzi o szablonowe umieszczenie w mieście sentencji z książek. Artyści mają za zadanie stworzyć projekty plastyczne, których forma będzie jak najciekawiej i jak najcelniej korespondować z treścią. Największą wartością projektu jest próba holistycznego dopasowania treści danego tekstu do sposobu jego prezentacji, tzn. relacja treści z takimi aspektami jak np. tło historyczne, kontekst architektoniczny, materiał wybrany do jej przedstawienia, skala, format, kolor, struktura danej pracy" – zaznaczył Bieżyński.

Kuratorem literackim "Ulic Słów" został pisarz i reporter Mariusz Szczygieł, który dokonał wyboru fragmentów tekstów polskich pisarzy - m.in. Hanny Krall, Krzysztofa Vargi, Krystyny Miłobędzkiej i Doroty Masłowskiej, której słowa jeszcze w tym roku znajdą swoją interpretację na ogromnym neonie, jaki pojawi się w Łodzi.

"Wyszukując odpowiednie cytaty do tego projektu, chciałem, aby przechodnie i mieszkańcy Łodzi mieli kontakt z ambitną literaturą. Dziś nawet ci, którzy czytają, zaspokajają się głównie literaturą gatunkową: kryminałami, romansami, biografiami celebrytów, czy mało literackim reportażem. Taka literatura ma to do siebie, że jest przewidywalna, schematyczna i – niestety – pełna utartych związków frazeologicznych. Dlatego zależało mi na cytatach, które dają do myślenia, są nieoczywiste, zaskakujące - czyli te uliczne dzieła będą dla czytających jakimś myślowym wyzwaniem" - podkreślił Szczygieł.

Sonda
Interesujesz się sztuką?
Złota polska jesień z lotu ptaka
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany