Bolimowski Park Krajobrazowy

i

Autor: Autorstwa Jolanta Dyr - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50437600 Bolimowski Park Krajobrazowy

Pieniądze dla natury

W parku z głową na karku. Powstanie strategia ochrony przyrody w Łódzkiem

2024-09-06 19:17

Zapewne na co dzień nie każdy zdaje sobie z tego sprawę: parki krajobrazowe to aż 10 proc. obszaru całego województwa łódzkiego! Warto chronić to przyrodnicze dziedzictwo. A żeby robić to z głową, czyli w sposób przemyślany i konsekwentny, potrzebna jest długofalowa strategia. Na jej opracowanie zarząd województwa właśnie przeznaczył ponad 5 mln zł.

Pulę 5 milionów zł, z której 4,3 mln stanowi wsparcie z funduszy unijnych, zarząd województwa łódzkiego przeznaczył na opracowanie strategii ochrony 7 parków krajobrazowych. Ich łączna powierzchnia to 100 tys. ha. W pierwszej kolejności badacze zajmą się dwoma parkami: Sulejowskim i Wzniesień Łódzkich.

Łódzkie parki krajobrazowe to enklawy cennych przyrodniczo i kulturowo zasobów, które wyróżnia bogata flora i fauna oraz ciekawe ukształtowanie powierzchni terenu. Dlatego właśnie, jak przekonują przedstawiciele zarządu województwa, zapadła decyzja, by opracować strategię zarządzania i ochrony tego dziedzictwa. Odpowiedzialny za to zadanie będzie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Ciąg dalszy artykułu pod galerią: Perełka województwa łódzkiego. Zalew Sulejowski 

Lista "siedmiu krajobrazowych cudów" województwa łódzkiego. Imponująca i różnorodna. Co zawiera?

Sulejowski Park Krajobrazowy okala najcenniejszy fragment dorzecza Pilicy z jej malowniczymi meandrami, a jego symbolem jest wieża Opacka klasztoru Cystersów w Sulejowie.

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, utworzony przez lądolód skandynawski, charakteryzują ponad 200-letnie dęby, kolonie nietoperzy, storczyk - żłobik koralowy oraz niezwykłe widoki.

Nad Przedborskim Parkiem Krajobrazowym góruje Fajna Ryba – najwyższe wzniesienie województwa łódzkiego.

W Spalskim Parku Krajobrazowym bytują 4 gatunki małż i 42 gatunki ślimaków.

W lasach Bolimowskiego Parku Krajobrazowego do najcenniejszych należą: orlik pospolity, marzanka wonna, mącznica lekarska i jaskier kaszubski.

Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki oraz Załęczański Park Krajobrazowy łączy przepływająca przez nie Warta, ale różnią odrębne walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe.

Zgodnie z zapowiedziami dyrekcji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, na początku potrzebna będzie inwentaryzacja, czyli spis najcenniejszych zasobów. Sprawdzone zostaną gatunki roślin i zwierząt - zwłaszcza te zagrożone.

"Jak gdzieś jest cicho i pięknie, uwielbiamy tam się budować". W łódzkich parkach z tym skończą

Badacze ustalą, jakie formy życia wykształciły się w miejscach dużej ingerencji człowieka, m.in. na brzegach kamieniołomów, kopalni piasku czy żwirowni. Następnym krokiem będzie wykonanie planu ochrony każdego z parków.

- Gdzie kosić łąki, żeby zachować czarcikęsik Kluka; jak zapewnić motylowi modraszkowi potrzebne rośliny i mrówki, żeby mógł się rozmnażać; w jaki sposób chronić starorzecza. Wyznaczone zostaną też strefy ochrony krajobrazu, opracowany będzie plan ochrony zabytków znajdujących się na terenie parków, a także zaprezentowane pomysły na turystykę, żeby jak najatrakcyjniej pokazać parki, ale bez ingerencji w naturalny krajobraz - precyzuje dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Łódzkiego Katarzyna Krakowska.

Istotną częścią przyszłej strategii ma być zminimalizowanie wpływu działalności człowieka na naturalne walory parków. 

Ciąg dalszy artykułu pod galerią: Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

- Niestety mamy taką tendencję, że jak gdzieś jest cicho i pięknie, uwielbiamy tam się budować, stawiać małą gastronomię i prowadzić drogi dojazdowe. Plany będą tworzone zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju - studzi zapędy dyrektor ZPKŁ Katarzyna Krakowska.

W tym roku zostaną rozpisane przetargi na inwentaryzację i plan dla pierwszych dwóch parków: Sulejowskiego i Wzniesień Łódzkich. W następnych latach będą opracowywane dokumenty dla kolejnych pięciu. Plany ochrony wszystkich parków w regionie mają powstać do 2028 r.

Majka Jeżowska niczym Kopciuszek! Bardzo zbliżyli się do siebie z tancerzem