Weekend 14, 15 i 16 października w Łodzi. Co robić? [IMPREZY, WYDARZENIA, ATRAKCJE]

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Pexels /zdjęcie ilustracyjne

Co się dzieje w mieście?

Spędzasz weekend 14, 15 i 16 października w Łodzi? Sprawdź, co się dzieje!

2022-10-13 8:41

Spędzacie weekend 14, 15 i 16 października w Łodzi? Oto kilka wydarzeń, które mogą Was zainteresować. Sprawdź, co się dzieje w Łodzi!

W tym artykule prezentujemy Wam listę ciekawych wydarzeń odbywających się w ten weekend w naszym mieście. Jeśli nie macie jeszcze planów na spędzenie 14, 15 i 16 października w Łodzi, to być może zainteresują Was poniższe propozycje. Wśród nich m.in.: Igrzyska Wolności, Manufaktura Fashion Week, spacery po Łodzi, spektakle czy otwarcie Parku Miliona Świateł. Zachęcamy Was do komentowania. Jeśli wiecie o jakimś ciekawym wydarzeniu, o którym nie napiliśmy, zostawcie nam informację w komentarzu poniżej.

Igrzyska Wolności 2022 w Łodzi

Trzy dni po brzegi wypełnione wykładami, spotkaniami i panelami dyskusyjnymi! W weekend wracają Igrzyska Wolności! Tegoroczne forum odbędzie się już w dniach 14-16 października w EC1 (ul. Targowa 1/3), a towarzyszącym tegorocznej edycji hasłem będzie „Zielona niepodległość”!

Igrzyska Wolności to spotkanie ludzi ciekawych świata i głodnych nowych idei. To unikalne interdyscyplinarne forum, którego zasadniczym celem jest kreowanie twórczej przestrzeni spotkania ludzi kultury, biznesu i życia publicznego z różnych branż. To dyskusja o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu w XXI wieku.

Wśród zaproszonych w tym roku gości znaleźli i znalazły się m.in. dr Jane Goodall, Etgar Keret, Martyna Wojciechowska, Janina Ochojska, Adam Michnik, Robert Makłowicz, Karolina Korwin Piotrowska, Mariusz Szczygieł, Anna Dziewit-Meller, Paweł Deląg, Tomasz Sekielski czy Justyna Kopińska.

Pełen program trzydniowego wydarzenia oraz skład prelegentów dostępny jest na stronie www.igrzyskawolnosci.pl.

Manufaktura Fashion Week

W weekend (14 i 15 października) w Manufakturze odbędzie się 17. edycja Manufaktura Fashion Week. Jednym z głównych punktów programu będą pokazy młodych projektantów.

Tematem przewodnim tegorocznego święta mody będzie moda kapsułowa. O zasadach tworzenia stylizacyjnych evergreenów opowiedzą inspirujący, polscy projektanci. W programie m.in. pokazy kolekcji łączonych, prelekcje topowych stylistów, a także rabaty i promocje w ramach ogólnopolskiej, największej akcji shoppingowej.

  • piątek (14 października) godz. 12:00-22:00
  • sobota (15 października) godz. 12:00-22:00

Koncerty w Wytwórni

Dwa koncertowe dni w Klubie Wytwórnia czekają fanów polskiej muzyki rockowej.

W sobotę (15 października) o godz. 20:00 wystąpi Pidżama Porno, zespół założony przez Krzysztofa Grabowskiego, który od 35 lat i 12 albumów jednoczy wielbicieli rocka i zaangażowanych tekstów. Koncert będzie promował najnowsze wydawnictwo zespołu - płytę „Sprzedawcy jutra".

W niedzielę (16 października) o godz. 19:00 przed łódzką publicznością wystąpi zespół Happysad, którego domeną jest pop-rock. Jesienna trasa zespołu nosi tytuł „Zwierz Tour" i prezentuje energiczne utwory, do których powstały bardzo aktualne teksty.

Bezpłatne spacery po Łodzi

W weekend warto wykorzystać dobrą pogodę i wybrać się na spacer z przewodnikiem. Do wyboru są cztery bezpłatne wycieczki.

Fundacja Ulicy Piotrkowskiej zaprasza na spacer w sobotę (15 października), na którym uczestnicy usłyszą opowieści o najważniejszych, ikonicznych obiektach architektonicznych w mieście i poznają historię rozwoju stylów łódzkiej architektury. Zbiórka o godz. 11:00 na ulicy Włókienniczej przy pasażu Majewskiego.

Tego samego dnia odbędzie się wycieczka z Marią Nowakowską, która uczy łodzian patrzeć na miasto przez pryzmat detali. Będzie prowadzona szlakiem łódzkich rzeźb. Zbiórka pod Archiwum Państwowym przy pl. Wolności 1 o godz. 16:00.

Z kolei na niedzielę (16 października) zaplanowano spacer z Fundacją Łódzki Szlak Kobiet poświęcony kobietom i osobom nieheteronormatywnym w Łodzi – w tym m.in. postaci Marii Dąbrowskiej czy prof. Marii Janion. Start o godz. 11:00, ul. Narutowicza 67 (tuż obok dawnego Rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego).

Kolejna niedzielna wycieczka rozpocznie się o godz. 12:00. Będzie to spacer przypominający historię ulicy Rybnej i wojennych losów jej mieszkańców. Start o godz. 12:00, ul. Rybna i róg ul. Bazarowej. Udział we wszystkich spacerach jest bezpłatny.

„Limbo” spektakl w Teatrze Szwalnia

W Teatrze Szwalnia można zobaczyć autorski monodram „Limbo", którego autorem i reżyserem jest Jan Łuć – beneficjent programu OFF Polska Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Tekst powstał na podstawie prawdziwych historii osób zmagających się z uzależnieniami. Spektakl jest lekcją, przestrzegającą przed skutkami zażywania substancji psychoaktywnych i prezentuje skalę uzależnienia. Ważnym elementem wydarzenia będzie przekazanie rzetelnych informacji o formach pomocy i miejscach, do których można się zgłosić w celu leczenia.

Spektakl „Limbo" można zobaczyć w sobotę i niedzielę (15 i 16 października) w Teatrze Szwalnia przy ul. Struga 90. Start godz. 19:30. Wstęp wolny.

Deformacje w Art Hub Rydzowa

W Galerii Art Hub Rydzowa na Teofilowie (ul. Rydzowa 10) w sobotę (15 października) zostanie otwarta jedna z ważniejszych łódzkich wystaw tej jesieni.

Galeria zaprezentuje prace łodzianina, Michała Wasiaka, zeszłorocznego absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wielokrotnie nagradzanego artysty, który skupia dużą uwagę nie tylko wykładowców akademickich i krytyków, ale i kolekcjonerów dzieł sztuki. Jego prace nawiązują do klasyków malarstwa, takich jak Caravaggio czy Velasquez, ale powstają przy użyciu współczesnych technologii.

Wystawę można oglądać bezpłatnie w Galerii do 10 listopada.

Weekend w fotelu w Muzeum Miasta Łodzi

Słynny fotel zaprojektowany przez Romana Modzelewskiego - RM58 (zachwycił się nim sam Le Corbusier), to także symbol wystawy "RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi", którą można oglądać tylko do 31 grudnia w Muzeum Miasta Łodzi.

Najbliższy weekend będzie obfitował w szereg wydarzeń, nawiązujących do projektowania i tworzenia przedmiotów użytkowych oraz dokonań Romana Modzelewskiego. W sobotę (15 października) od godz. 18:00 na zwiedzających czekać będą m.in. spotkania z młodymi artystami z ASP, warsztaty dla dzieci i młodzieży, oprowadzanie kuratorskie po wystawie, quiz z nagrodami, spotkanie poświęcone renowacji mebli czy o prelekcja o literackim życiu krzeseł i foteli. Wstęp na wydarzenie kosztuje 1 zł (bilet ulgowy) i 3 zł (bilet normalny).

Szczegółowy harmonogram dostępny na stronie www.muzeum-lodz.pl.

Teatr w Niebostanie

„Wszystko, co masz” to przegląd polskich i ukraińskich teatrów offowych. W niedzielę (16 października) o godz. godz 18:00 w klubokawiarni Niebostan (ul. Piotrkowska 17) będzie można obejrzeć „otwarte / gładkie / białe / chłodne" Teatru Rajstopy.

Spektakl jest poetycką opowieścią o procesie zdrowienia osób zmagających się z problemem uzależnienia. Został on stworzony w oparciu o wywiady antropologiczne z członkami łódzkiej grupy Narcotics Anonymous. Wstęp wolny.

Co w łódzkiej Palmiarni?

W weekend (14-16 października) na wystawę „Drzewa i krzewy w sztuce Bonsai” zaprasza Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61.

Podczas wystawy w jednym z pawilonów Palmiarni prezentowanych będzie 12 drzew formowanych zgodnie ze sztuką Bonsai, pochodzących z kolekcji członków Polskiej Asocjacji Bonsai. Eksponowane będą m.in. miniaturowe sosny, graby, buki, kalina i jałowiec. Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja kakemono, japońskich obrazów-zwojów pochodzących z prywatnej kolekcji jednego z członków Polskiej Asocjacji Bonsai.

Podczas wystawy odbędą się również zajęcia z formowania i pielęgnacji roślin w Bonsai:

w sobotę o godz. 12.00 – pokaz formowania drzew, w niedzielę o godz. 12.00 – warsztaty i konsultacje.

Wystawa jest otwarta w godz 9.00-16.00. Kasa biletowa czynna do godziny 15.30. Wstęp na wystawę, pokaz i warsztaty za okazaniem biletu wstępu do Palmiarni: 7 zł (ulgowy) i 14 zł (normalny).

Otwarcie Parku Miliona Świateł

W sobotę (15 października) otwarcie Parku Miliona Świateł. Obok znanych już instalacji ze świata Alicji z Krainy Czarów, pojawią się także atrakcyjne nowości, w tym m.in. prezentowane po raz pierwszy w Polsce widowisko świetlno-muzyczne “Motyle”, klimatyczna Aleja pod Palmowymi Liśćmi czy pozujące do zdjęć uśmiechnięte kolorowe sztućce. Do Parku Miliona Świateł powróci również pełen zaułków Labirynt Królowej, Królicza Nora z pokazem multimedialnym, Magiczny Ogród, Karuzela Alicji i wiele innych energooszczędnych instalacji, zaprojektowanych z myślą o najmłodszych. Wydarzenie potrwa do 28 lutego.

Bilety:

Poniedziałek-czwartek:

Ulgowy 29 zł Normalny 35 zł Rodzinny 110 zł

Piątek-niedziela:

Ulgowy 35 zł Normalny 39 zł Rodzinny 135 zł

Sonda
Lubisz imprezować?
Holy Molly i Lizot wracają z tanecznym hitem na jesienne wieczory i... niedzielną noc!
Nasi Partnerzy polecają