Na czym polegają grzechy lekkie?

Z tych grzechów nie musisz się spowiadać. Większość katolików o tym nie wie! Spore zaskoczenie

2024-03-27 8:49

Spowiedź to dla wielu Polaków wyjątkowo krępująca sytuacja. Dla tych z nas, którzy regularnie przyjmują komunię św., rozmowa z księdzem w konfesjonale to obowiązek. Od każdej reguły są jednak wyjątki, bo istnieją grzechy, z których nie trzeba się spowiadać nawet księdzu. Grzechy lekkie nie uniemożliwiają nam także przyjmowania komunii św. podczas mszy.

Z tych grzechów nie trzeba się spowiadać. Co to są grzechy lekkie?

Grzechy lekkie to grzechy, z których nie trzeba się spowiadać, a mimo to można przystąpić do komunii świętej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i tak wyznać je księdzu w konfesjonale, ale zwyczajnie nie ma takiego obowiązku. Grzechy lekkie różni od grzechów ciężkich nie tylko to, że nie dotyczą ważkich spraw, ale również to, że często popełniamy je nie do końca świadomie i w zgodzie z własną wolą. Z tego względu nie wyklucza nas to z przystąpienia do komunii świętej.

Listę grzechów lekkich, które nie obligują nas do spowiedzi, znajdziecie w naszej galerii.

Grzechy ciężkie a spowiedź święta

Z kolei popełnienie grzechu ciężkiego bywa dla odmiany równoznaczne z ponoszeniem odpowiedzialności nie tylko przed Kościołem, ale i prawem. To dlatego, że zaliczamy do nich m.in. zabójstwo, kradzież czy kazirodztwo. Popełnienie takiego grzechu warunkuje również częstotliwość spowiedzi, bo po popełnieniu grzechu ciężkiego trzeba się niezwłocznie zgłosić do księdza. Abstrahując od tego, wystarczy, że przystąpimy do tego sakramentu raz na kilka tygodni. Znany z TikToka ksiądz Sebastian Picur zabrał zresztą niedawno głos na ten temat.

Ojciec zeznaje przeciw synowi
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają