Woda ze stojącej na woonerfie na Piramowicza pompy, tak jak niegdyś, jest zdatna do picia

i

Autor: Grzegorz Mnich/Radio ESKA Woda ze stojącej na woonerfie na Piramowicza pompy, tak jak niegdyś, jest zdatna do picia

Zabytkowa pompa ozdobą woonerfu na Piramowicza [WIDEO]. Woda z niej nadaje się do picia

2016-04-04 18:17

Na woonerfie na Piramowicza stanęła już ozdobna pompa. Jest nie tylko piękna, ale i funkcjonalna - woda z niej nadaje się do picia. Zobaczcie, jak się ją obsługuje!

To jedna z bardziej użytecznych ozdób w łódzkiej przestrzeni miejskiej. Zabytkowa pompa wodna sprzed ponad stu lat stanęła na woonerfie przy ulicy Piramowicza. Została zrekonstruowana na podstawie elementów trzech oryginalnych pomp pochodzących: z podwórka przy ul. Przędzalnianej, z dawnej remizy strażackiej na Księżym Młynie oraz z placu Jana Pawła II w Ozorkowie.

Zobacz też: Woonerf na Piramowicza: Detektywi i archeolodzy pomogli w odtworzeniu łódzkiej pompy. Kim oni są?

Więcej o rekonstrukcji pomp w materiale reportera Radia ESKA Grzegorza Mnicha, posłuchajcie:

Pompa na Piramowicza ze zdatną do picia wodą

Tego rodzaju pompy stanowiły kiedyś naturalny krajobraz Łodzi. - To było kiedyś powszechne urządzenie miejskie, każdy mógł się napić z takiej pompy. W tamtych czasach dbano nie tylko o funkcję, ale też o formę tego - przypomina Bartosz Zimny z Zarządu Dróg i Transportu. - Ta pompa jest chyba najbardziej ozdobną, jaka była w tamtym momencie w Łodzi, dlatego jest to i piękne i użyteczne - mówi.

Woda ze stojącej na woonerfie na Piramowicza pompy, tak jak niegdyś, jest zdatna do picia. Zabytkowe pompy będą instalowane w kolejnych miejscach Łodzi.

A tak wygląda:

Pompa na woonerfie na PiramowiczaNa woonerfie na Piramowicza stanęła zabytkowa pompa, z której... można się napić wody. Jej historia jest ciekawa, ZOBACZCIE: http://lodz.eska.pl/poznaj-miasto/zabytkowa-pompa-ozdoba-woonerfu-na-piramowicza-wideo-woda-z-niej-nadaje-sie-do-picia/143559

Opublikowany przez ESKA INFO Łódź na 4 kwietnia 2016

Jak Wam się podoba pompa na Piramowicza? PISZCIE!