Zapłaciliście już podatek od kota? Dotyczy tylko tych osób. Kto jest zwolniony z opłaty?

i

Autor: Shutterstock(2) Niewiele osób wie, że w Polsce trzeba zapłacić podatek od kota, a nie tylko od psa. Wszystko dlatego, że to tylko potoczna nazwa opłaty, która znajduje swoje umocowanie w orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie

Taka opłata naprawdę istnieje!

Zapłacililiście już podatek od kota? Wielu może być zaskoczonych. Zapominalskim grożą ogromne kary

2024-02-28 14:05

Niewiele osób wie, że w Polsce trzeba zapłacić podatek od kota, a nie tylko od psa. Wszystko dlatego, że to tylko potoczna nazwa opłaty, która znajduje swoje umocowanie w orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, zgodnie z którym obrót zwierzętami podlega przepisom podatku od czynności cywilnoprawnych. Kto musi zapłacić podatek od kota?

Podatek od kota. Kto musi go zapłacić?

Podatek od kota to obowiązkowa, choć jednorazowa opłata, która wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygnatura akt III SA/Wa 615/09) - informuje serwis biznes.interia.pl. W tym kontekście oznacza to, że obrót zwierzętami podlega przepisom podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), więc każdy "Kiciuś" i "Puszek" jest traktowany jak przedmiot, za który trzeba zapłacić. Podatek od kota dotyczy wobec tego tylko tych zwierząt, które kupiliśmy, i należy go uregulować w terminie 14 dni od transakcji. To nie wszystko.

Kto jest zwolniony z podatku od kota?

Podatek od kota, jak informuje biznes.interia.pl, dotyczy tylko osób, które za swoje zwierzę zapłaciły co najmniej 1000 zł - w przypadku transakcji o niższej wartości opłata nie obowiązuje. Pozostałe osoby, które są zwolnione z podatku od kota, to takie, które:

  • otrzymały zwierzę w ramach darowizny, ale z zastrzeżeniem, że wartość zwierzęcia nie może przekroczyć limitu ustalonego dla trzeciej grupy podatkowej; od 1 lipca 2023 r. wynosi on 36 120 zł;
  • zakupiły zwierzę od sprzedawcy, który wystawił fakturę VAT;
  • adoptowały zwierzę ze schroniska;
  • przygarnęły zwierzę z ulicy lub przysposobiły go w inny sposób, bez transakcji kupna-sprzedaży.

QUIZ. Co należy zrobić po zobaczeniu czarnego kota? Przesądy nadal żywe. Tylko komplet punktów przyniesie ci szczęście

Pytanie 1 z 10
Które zdarzenie przynosi pecha zgodnie z przesądem?

Ile wynosi podatek od kota?

Jak informuje biznes.interia.pl, podatek od kota nie jest wysoki i wynosi 2 procent wartości zakupionego zwierzęcia w momencie transakcji. Żeby uiścić opłatę, należy wypełnić deklarację podatkową PCC-3 i zgłosić się z nią do urzędu skarbowego. W przypadku kupienia stworzenia za 2 tys. zł, zapłacimy ledwie 40 zł, dlatego warto nie zapominać o tym obowiązku. Nieuiszczenie podatku kota od w terminie 14 dni od transakcji skutkuje nałożeniem kary, której wysokość sięga od 1/10 pensji minimalnej do maksymalnie jej 20-krotności. To od 424 zł do, bagatela, 84,8 tys. zł.

Sonda
Wolisz psy czy koty?