Zaświadczenie o prawie do głosowania. Jak głosować poza miejscem zamieszkania? [WYBORY PREZYDENCKIE 2020]
W niedzielę, 12 lipca 2020 r. Polacy znów pójdą do urn wyborczych. Przed nami II tura wyborców prezydenckich 2020, a zmierzą się w niej obecny prezydent Polski, Andrzej Duda oraz kandydat opozycji, Rafał Trzaskowski.
Warto pamiętać, że osoby, które chcą głosować w II turze wyborów prezydenckich 2020 poza miejscem zamieszkania, muszą uzyskać odpowiedni dokument. Jest zaświadczenie o prawie do głosowania. Jak uzyskać takie zaświadczenie? Kto może je wydać? Według panujących zasad, takie zaświadczenie może wydać tylko gmina, w której wyborca jest w spisie wyborców.
Dokument o prawie do głosowania trzeba odbierać do 10 lipca osobiście za pokwitowaniem lub za pośrednictwem upoważnionej osoby.
Polecany artykuł:
Zaświadczenie o prawie do głosowania. Co to za dokument? [WYBORY PREZYDENCKIE 2020]
Zaświadczenie o prawie do głosowania, to dokumenty, który upoważnia osoby mające pełne prawa wyborcze i ukończone 18 lat, do głosowania poza miejscem zamieszkania. Z takiego rozwiązania korzystają wyborcy, którzy w czasie II tury wyborczej będą przebywać np. na wakacjach.
Prawo do głosowania poza miejscem zamieszkania przysługuje każdemu wyborcy, który przed wyborami prezydenckimi 2020 dopełni potrzebnych formalności. Kto może głosować poza miejscem zamieszkania? Z takiej możliwości mogą skorzystać m.in. osoby, które jeszcze przed pierwszą turą wyborów dopisały się do spisu wyborców w gminie, w której przebywają w czasie trwania wyborów (pierwsza i druga tura). Głosować poza miejscem zamieszkania mogą także osoby, które otrzymały zaświadczenie o prawie do głosowania.
Zaświadczenie o prawie do głosowania uprawnia do głosowania w dowolnym miejscu w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Warto pamiętać, że otrzymanego zaświadczenia nie możemy zgubić ani zniszczyć!
Zaświadczenie o prawie do głosowania. Co zrobić, gdy dokument został zniszczony? [WYBORY PREZYDENCKIE 2020]
Zaświadczenie o prawie do głosowania jest bardzo ważnym dokumentem, którego musimy pilnować. Urząd nie wyda nam go ponownie, więc nie będziemy mogli oddać głosu w drugiej turze wyborów prezydenckich 2020 w żadnym lokalu wyborczym. Tracimy również możliwość głosowanie nawet w miejscu zamieszkania - w momencie, kiedy otrzymujemy zaświadczenie o prawie do głosowania, automatycznie zostajemy bowiem skreśleni z listy wyborców w swojej gminie.
Zaświadczenie o prawie do głosowania. Kiedy nie trzeba odbierać dokumentu? [WYBORY PREZYDENCKIE 2020]
Jeśli ktoś uzyskał zaświadczenie o prawie do głosowania przed pierwszą turą wyborów prezydenckich 2020, które uprawnia go do głosowania w drugiej turze, nie musi składać wniosku ponownie ani jeszcze raz odbierać zaświadczenia!
Źródło: Zaświadczenie o prawie do głosowania. Jak je zdobyć przed II turą wyborów?