Polska

10 największych miast w Polsce. Zaskakująca kolejność na podium!

2024-04-05 23:05

Jakie jest największe miasto w Polsce? Zdecydowana większość osób wskaże bez wahania na Warszawę. Choć jeszcze do niedawna stolica Polski rzeczywiście była największym miastem w kraju zarówno pod względem ludności jak i powierzchni, tak ostatnio w rankingu największych miast w Polsce pod względem powierzchni zaszły istotne zmiany.

Choć większość osób potrafi w miarę poprawnie wskazać największe miasta w Polsce pod względem ludności, tak w przypadku miast największych obszarowo sytuacja nie jest już tak oczywista. Wśród 10 największych miast w Polsce pod względem powierzchni znajduje się kilka miast, których próżno szukać wśród najludniejszych miast w kraju. Co więcej, w ostatnim czasie w rankingu największych obszarowo miast w Polsce zaszły istotne zmiany.

Z danych opublikowanych w 2023 roku przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że największym miastem pod względem powierzchni w Polsce nie jest już Warszawa. Stolicę Polski na fotelu lidera zastąpił Gdańsk. Wszystko z powodu nowych regulacji prawnych, które miały na celu dostosowanie granic jednostek terytorialnych do linii podstawowej morza terytorialnego.

„Zmiany (...) polegały na włączeniu Zatoki Puckiej oraz części Zatoki Gdańskiej do morskich wód wewnętrznych, podziale tych wód i przypisaniu ich w Ewidencji Gruntów i Budynków do jednostek podziału terytorialnego z nimi sąsiadujących” – czytamy w raporcie GUS.

Najwięcej na zmianach zyskały Gdańsk, którego powierzchnia zwiększyła się o 417,1 km2 oraz Gdynia, której powierzchnia zwiększyła się o 256,3 km2.

Listę 10 największych miast w Polsce pod względem powierzchni znajdziecie w poniższej galerii:

To będzie najnowocześniejsza sala koncertowa! Budowa siedziby Sinfonii Varsovii trwa