Andrzej Chyra w łódzkiej Alei Gwiazd! Kto następny?

i

Autor: UMŁ

Andrzej Chyra w łódzkiej Alei Gwiazd! Kto następny?

2021-11-19 18:18

Andrzej Chyra odsłonił w czwartek (18 listopada) swoją gwiazdę na ulicy Piotrkowskiej. Kto następny po aktorze pojawi się w łódzkiej Alei Gwiazd?

Andrzej Chyra to wybitny aktor filmowy i teatralny, a także reżyser. Znany jest z niezapomnianych ról w takich obrazach jak "Komornik", "Dług" czy "Wszyscy jesteśmy Chrystusami". Za dwa pierwsze z tych tytułów otrzymał Nagrodę Orła. Współpracował z wieloma znakomitymi reżyserami. Zagrał w "Przedwiośniu" Filipa Bajona, "Pieniądze to nie wszystko" Juliusza Machulskiego, "Zmruż oczy" Andrzeja Jakimowskiego, "Pogodzie na jutro" Jerzego Stuhra czy "Wyroku na Franciszku Kłosie" Andrzeja Wajdy. Sam też ma na koncie doświadczenia reżyserskie – ostatnio przy operowym monodramie "Głos ludzki" Francisa Poulenca, wcześniej m.in. słynnej 'Carmen" Bizeta.

Łódź. Andrzej Chyra ma swoją gwiazdę na Piotrkowskiej!

Mimo, że nie pochodzi z Łodzi, to tutaj zaczął swoją karierę. Debiutował w łódzkim Teatrze Studyjnym rolą Woyzecka. O Łodzi mówi dziś tak: "Zawsze było to żywe, progresywne miasto, to mi się podobało i myślę, że zostało tak do tej pory. To, co się stało z Piotrkowską, że powstały super miejsca, jak Manufaktura, gdzie zaczęło się wydobywanie na światło dzienne olbrzymiego zasobu materialnego w postaci budynków… Nigdy nie straciłem Łodzi ze swojego horyzontu, ciągle jest u mnie obecna. I czuję, że pewna dynamika tego miasta, związana z charakterem jego mieszkańców, pcha je bardziej do przodu niż do tyłu".

Gwiazda Andrzeja Chyry została odsłonięta przy ul. Piotrkowskiej 71.

Z kolei w środę, 24 listopada, na godzinę 13, przy ul. Piotrkowskiej 80 zaplanowane jest odsłonięcie gwiazdy Andrzeja Żuławskiego. Spotkanie wspominkowe poświęcone twórczości reżysera zaplanowano na godz. 13.30 w klubie 77.

Sonda
Czy chciałbyś być gwiazdą filmową?
Nasi Partnerzy polecają