Przez szklany wizjer można ogladać najbardziej filmowy kanał w Polsce i zaginioną rzekę Łódkę

i

Autor: ZWiK/Łódzka Woda Najlepsza Przez szklany wizjer można ogladać najbardziej filmowy kanał w Polsce i zaginioną rzekę Łódkę

Atrakcje Łodzi: Przez "Oko Śledzia" podgląd na zaginioną rzekę Łódkę. Co Wy na to? [ZDJĘCIA, WIDEO, AUDIO]

2015-07-22 15:54

W Łodzi otwarto nową atrakcję - w Parku Staromiejskim pojawiło się tajemnicze "Oko Śledzia". To szklany wizjer, przez który można oglądać najbardziej filmowy kanał w Polsce i zaginioną rzekę Łódkę.

"Oko Śledzia" będzie nową turystyczną atrakcją Łodzi. Jest to szklany wizjer wmontowany w kanał rzeki Łódki na terenie Parku Staromiejskiego, zwanego również Parkiem Śledzia. Punkt obserwacyjny będzie ogólnodostępny o każdej porze, jednak najlepiej przyjść po zmroku. - Rzeka będzie podświetlona, także zapraszamy wieczorem, bo wtedy będzie można zobaczyć więcej niż w dzień - światło będzie kontrastowało - zachęca prezes łódzkich Wodociągów Romuald Bosakowski.

Co widać w "Oku Śledzia"?

Przez "Oko Śledzia" zobaczymy najbardziej filmowy kanał w Polsce. Powstały w nim już zdjęcia do trzech filmów, w tym nominowanego do Oskara "W ciemności" Agnieszki Holland. - Widzimy w nim wodę, która płynie, jest to pozostałość rzeki Łódki. Przemysł włókienniczy nam padł, ale  rzeki nam zostały, także korzystajmy z tego, co dała nam natura - mówi Romuald Bosakowski.

Przez ten niepozorny kanał widać "królową" łódzkich rzek - Łódkę:

Płynąca pod Parkiem Staromiejskim rzeka została ukryta w podziemnym kanale w 1918 roku. Od tego czasu nikt, poza pracownikami Wodociągów, nie miał okazji widzieć "królowej łódzkich rzek". Tak więc, po blisko stu latach, łodzianie znów zobaczą nurt najważniejszej w historii miasta rzeki. Punkt obserwacji Łódki pracownicy ZWIK przygotowali na 90-lecie powstania swojej firmy i 592. rocznicę nadana Łodzi praw miejskich.

"Oko śledzia" to kolejna, po latarni TANFANIEGO na Placu Piastowskim atrakcja turystyczna stworzona przez pracowników ZWIK na terenie Bałut i Starego Miasta.

Jak trafić do punktu obserwacyjnego "Oko Śledzia'? Podpowiadamy:

Od dziś "OKO ŚLEDZIA" w Parku Śledzia.Punkt obserwacyjny rzeki Łódki. Jak tam trafić:Posted by Łódzka Woda Najlepsza on 21 lipca 2015

Rzeka Łódka - kilka faktów, o których powinniście wiedzieć:

Obecnie Łódką odprowadzany jest z miasta nadmiar wód deszczowych, na odcinku pod Parkiem Śledzia rzeka niesie też wody gruntowe.
Przez "Oko Śledzia" zobaczymy nie tylko nurt Łódki, ale też najbardziej  filmowy w Polsce podziemny kanał. Powstały w nim już zdjęcia do trzech filmów, w tym nominowanego do Oskara „W ciemności” Agnieszki Holland.  

"Oko śledzia" stworzono w historycznym miejscu – sięgającym początków średniowiecznej Łodzi. To na rzece Łódce w Parku Staromiejskim istniał staw z groblą i młynem. Na spiętrzonej rzece zbudowano też folusz – dając początek włókienniczej Łodzi. "Oko śledzia" ma przypominać łodzianom o tym, że nasze miasto powstało dzięki wodzie. Kilkanaście rzek, co prawda niewielkich, lecz o dużych spadkach i bystrym nurcie, doskonale nadawały się do napędzania pierwszych włókienniczych maszyn. Dzięki wodzie Łódź szybko stała się wielkim przemysłowym miastem. Nasze miasto nadal słynie z wody. Łódzka kranówka pochodzi z ujęć głębinowych, jest tania i bardzo dobrej jakości.

Zaginioną rzekę obserwował już reporter Radia ESKA Grzegorz Mnich, posłuchajcie materiału: