Chcecie wziąć ślub kościelny? Koniec z ułatwieniem dla narzeczonych. Jest jasne stanowisko Kościoła

i

Autor: Shutterstock Narzeczeni, którzy planują wziąć ślub kościelny, powinni się przygotować do wzięcia udziału w stacjonarnym kursie przedmałżeńskim, a nie realizowanym online

Kościół nie będzie tego tolerował

Chcecie wziąć ślub kościelny? Koniec z ułatwieniem dla narzeczonych. Jest jasne stanowisko Kościoła

2024-01-09 11:07

Narzeczeni, którzy planują wziąć ślub kościelny, powinni się przygotować do wzięcia udziału w stacjonarnym kursie przedmałżeńskim, a nie realizowanym online. Komunikat w tej sprawie już wcześniej wydała Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Za jej przykładem poszła m.in. diecezja warszawsko-praska, która opublikowała wytyczne dla narzeczonych.

Bierzecie ślub kościelny? Kursy przedmałżeńskie stacjonarnie, a nie online

Diecezja warszawsko-praska opublikowała na swojej stronie wytyczne dla narzeczonych planujących ślub kościelny, zgodnie z którymi kurs przedmałżeński może być realizowany tylko stacjonarnie. To decyzja jest zgodna ze stanowiskiem Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, która już w kwietniu 2023 wyraziła "szczególny niepokój" dotyczący praktyk portalu Nauki.pl, który oferuje kursy przedmałżeńskie przez internet.

- Praktyka taka jest sprzeczna z obowiązującymi metodami prowadzenia katechez i uniemożliwia narzeczonym, w okresie przygotowania do małżeństwa, bezpośredni kontakt z kapłanem i Doradcami Życia Rodzinnego. Środowisko to nie uzyskało imprimatur żadnego Biskupa na przekazywanie treści zawartych w naukach internetowych. W związku z tym, certyfikaty ukończenia internetowych nauk przedmałżeńskich, nie mogą być w żadnym razie podstawą do zaliczenia katechez przedmałżeńskich czy przedślubnych, obowiązujących w Kościele w Polsce - czytamy w komunikacie Rady.

Rodzaje kursów przedmałżeńskich

O tym, że przedmałżeńskie kursy internetowe są niedopuszczalną formą katechizacji, informuje również diecezja warszawsko-praska. Przypomina ona, że stacjonarne spotkanie są prowadzone w prawie 90 podlegających jej parafiach. Jak uściśla ks. Robert Wielądek, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, zostały one podzielone na 3 programy:

  • diecezjalny (składający się z 10 katechez – 5 prowadzonych przez księży, 5 przez świeckich posiadających ważną misję kanoniczną);
  • program archidiecezji warszawskiej: Największa jest miłość;
  • autorski program ks. Jarosława Szymczaka i Agnieszki Rogalskiej Radość i nadzieja – aktualnie mamy w diecezji 10 par przygotowanych do pracy z tym programem.

Diecezja warszawsko-praska oferuje również kursy przedmałżeńskie - weekendowe, i spotkania w języku angielskim, który odbywają się raz w roku, w marcu i kwietniu.

Pogrzeb Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej
Nasi Partnerzy polecają