Łódzki Zespół Tańca Ludowego "Harnam" na celowniku wojewody. Pojawił się pomysł... dekomunizacji nazwy! [AUDIO]

2019-02-20 9:47

Do Urzędu Miasta Łodzi właśnie wpłynęło pismo od Wojewody Łódzkiego, który poinformował, że prowadzi postępowanie, które ma sprawdzić czy nazwa Zespołu Tańca Ludowego "Harnam" symbolizuje komunizm lub propaguje ten system.

Zespół Harnam

i

Autor: Archiwum serwisu Zespół Harnam

W mieście zawrzało. Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski jest oburzony zamiarem dekomunizacji nazwy zespołu. - Zespół nazywa się Harnam i nie ma nic wspólnego z Szymonem Harnamem - podkreśla przewodniczący. - Nazwa zespołu, która pierwotnie nawiązywała do działacza KPP Szai Charnama, zabitego w wieku 21 lat w 1928 roku i patronującego Zakładom, przy których Zespół powstał w 1947 r., już raz została zdekomunizowana. W 1995 roku Zespół Tańca Ludowego im. Szymona Harnama stał się Zespołem Tańca Ludowego "Harnam" - wyrzucono niechcianego patrona, ale zachowano nazwę Harnam, która przez lata uległa neosemantyzacji, stała się nazwą własną i od dawna oznacza po prostu polską kulturę ludową w najlepszym wydaniu. Oznacza markę o ponad 70-letniej historii i wielkiej renomie, rozpoznawalną na całym świecie. Pod tą nazwą zespół odwiedził kilkadziesiąt krajów, wychował w szacunku do kultury narodowej dziesiątki tysięcy młodych ludzi, a od 2000 roku jest reprezentacyjnym zespołem województwa łódzkiego - napisał na facebooku wiceprezydent Łodzi  Krzysztof Piątkowski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy rozpoznasz ulice po "starej" nazwie? Sprawdź czy dobrze znasz Łódź! [QUIZ]

Dekomunizacja Harnama?

i

Autor: Archiwum serwisu Dekomunizacja Harnama?

Rzeczniczka Wojewody Łódzkiego Elżbieta Węgrzynowska podkreśliła, że zgodnie z ustawą dekomunizacyjną wojewoda Zbigniew Rau poprosił o opinię w tej sprawie Instytut Pamięci Narodowej. - Analogiczna sytuacja była jeśli chodzi o dekomunizację ulic. W Łodzi również mieliśmy ulicę im. Harnama. W tej sytuacji IPN wydał opinię, że nie ma wątpliwości, że ta postać była silnie związana z ruchem komunistycznym w latach 20. XX wieku.

Podejrzeniami wojewody zaskoczone są osoby związane z zespołem. Zwracają uwagę, że w piśmie została użyta niewłaściwa nazwa zespołu  - Pełna nazwa to Zespół Tańca Ludowego "Harnam" im. Jadwigi Hryniewieckiej - przypomina Dominika Wieczorek Lubecka z Poleskiego Ośrodka Sztuki i podkreśla, że Harnam to marka, na którą pracowały pokolenia tancerzy. - Nie wyobrażamy sobie innej nazwy. To dla nas sytuacja absurdalna. Słowo "Harnam" jest znane na całym świecie. Założycielka zespołu Jadwiga Hryniewiecka specjalnie nie nadała miana zespołu pieśni i tańca po to, żeby zespół nie musiał śpiewać pieśni komunistycznych. A w tamtych czasach wszystkie zespoły miały to narzucone. Mówienie, że akurat nasz zespół ma cokolwiek wspólnego z propagowaniem komunizmu, jest absurdalne - mówiła  wychowanka zespołu i jego choreografka Maria Kuśnierz.

Posłuchajcie materiału Eli Piotrowskiej:

ZOBACZ TEŻ: 6 dowodów na to, że Łódź jest centrum świata [GALERIA ZDJĘĆ]. Gdzie jest łódzki Luwr, a gdzie Manchester? ZOBACZCIE!

ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki