Zespół Harnam

i

Autor: Stefan Brajter /UMŁ /facebook Zespół Harnam

Łódzki Zespół Tańca Ludowego "Harnam" na celowniku wojewody. Pojawił się pomysł... dekomunizacji nazwy! [AUDIO]

2019-02-20 9:47

Do Urzędu Miasta Łodzi właśnie wpłynęło pismo od Wojewody Łódzkiego, który poinformował, że prowadzi postępowanie, które ma sprawdzić czy nazwa Zespołu Tańca Ludowego "Harnam" symbolizuje komunizm lub propaguje ten system.

W mieście zawrzało. Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski jest oburzony zamiarem dekomunizacji nazwy zespołu. - Zespół nazywa się Harnam i nie ma nic wspólnego z Szymonem Harnamem - podkreśla przewodniczący. - Nazwa zespołu, która pierwotnie nawiązywała do działacza KPP Szai Charnama, zabitego w wieku 21 lat w 1928 roku i patronującego Zakładom, przy których Zespół powstał w 1947 r., już raz została zdekomunizowana. W 1995 roku Zespół Tańca Ludowego im. Szymona Harnama stał się Zespołem Tańca Ludowego "Harnam" - wyrzucono niechcianego patrona, ale zachowano nazwę Harnam, która przez lata uległa neosemantyzacji, stała się nazwą własną i od dawna oznacza po prostu polską kulturę ludową w najlepszym wydaniu. Oznacza markę o ponad 70-letniej historii i wielkiej renomie, rozpoznawalną na całym świecie. Pod tą nazwą zespół odwiedził kilkadziesiąt krajów, wychował w szacunku do kultury narodowej dziesiątki tysięcy młodych ludzi, a od 2000 roku jest reprezentacyjnym zespołem województwa łódzkiego - napisał na facebooku wiceprezydent Łodzi  Krzysztof Piątkowski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy rozpoznasz ulice po "starej" nazwie? Sprawdź czy dobrze znasz Łódź! [QUIZ]

Dekomunizacja Harnama?

i

Autor: Ela Piotrowska/FB Krzysztof Piątkowski Dekomunizacja Harnama?

Rzeczniczka Wojewody Łódzkiego Elżbieta Węgrzynowska podkreśliła, że zgodnie z ustawą dekomunizacyjną wojewoda Zbigniew Rau poprosił o opinię w tej sprawie Instytut Pamięci Narodowej. - Analogiczna sytuacja była jeśli chodzi o dekomunizację ulic. W Łodzi również mieliśmy ulicę im. Harnama. W tej sytuacji IPN wydał opinię, że nie ma wątpliwości, że ta postać była silnie związana z ruchem komunistycznym w latach 20. XX wieku.

Podejrzeniami wojewody zaskoczone są osoby związane z zespołem. Zwracają uwagę, że w piśmie została użyta niewłaściwa nazwa zespołu  - Pełna nazwa to Zespół Tańca Ludowego "Harnam" im. Jadwigi Hryniewieckiej - przypomina Dominika Wieczorek Lubecka z Poleskiego Ośrodka Sztuki i podkreśla, że Harnam to marka, na którą pracowały pokolenia tancerzy. - Nie wyobrażamy sobie innej nazwy. To dla nas sytuacja absurdalna. Słowo "Harnam" jest znane na całym świecie. Założycielka zespołu Jadwiga Hryniewiecka specjalnie nie nadała miana zespołu pieśni i tańca po to, żeby zespół nie musiał śpiewać pieśni komunistycznych. A w tamtych czasach wszystkie zespoły miały to narzucone. Mówienie, że akurat nasz zespół ma cokolwiek wspólnego z propagowaniem komunizmu, jest absurdalne - mówiła  wychowanka zespołu i jego choreografka Maria Kuśnierz.

Posłuchajcie materiału Eli Piotrowskiej:

ZOBACZ TEŻ: 6 dowodów na to, że Łódź jest centrum świata [GALERIA ZDJĘĆ]. Gdzie jest łódzki Luwr, a gdzie Manchester? ZOBACZCIE!

ZOBACZ WIDEO: