Wielki Piątek: Jedyny taki dzień w kościele
Nie ma mszy św., ale są inne uroczystości - to powinni wiedzieć katolicy, którzy przed Wielkanocą 2025 zastanawiają się, czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła. O ile w polskiej tradycji jest to szczególnie ważny dzień, w którym m.in. obowiązuje post ścisły, o tyle jest to jednocześnie jedyny dzień w roku, gdy w kościołach w całej Polsce nie są odprawiane msze święte. Niejako zastępuje ją popołudniowa lub wieczorna liturgia Męki Pańskiej, po zakończeniu której odbywają się również całonocne adoracje.
- Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych - informuje strona gov.pl.
Jak wygląda Wielki Piątek w Kościele Katolickim?
Nieodłącznym elementem Wielkiego Piątku są również organizowane w całej Polsce, ale ulicami miast, drogi krzyżowe. Istnieje również tradycja straży grobowych zaciąganych w Wielki Piątek przy Grobie Chrystusa. Pełniące ją osoby są na ogół ubrane w:
- wojskowe mundury;
- strażackie mundury;
- kostiumy żołnierzy rzymskich.
Takie czuwanie może nawet trwać do momentu rozpoczęcia rezurekcji. W "Super Expressie" poruszymy wiele kwestii, związanych ze świętami wielkanocnymi. Warto śledzić nasze lokalne serwisy.
