Czy warto podejmować się pracy sezonowej?

i

Autor: materiały promocyjne

Czy warto podejmować się pracy sezonowej?

2021-06-09 7:40

Okres wakacyjny bardzo często stanowi czas, w którym można dorobić sobie do domowego budżetu. W tym aspekcie niekwestionowaną popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju prace sezonowe – od tych wykonywanych w kraju, aż po te, które wymagają od zainteresowanego wyjazdu za granicę.

Dodatkowe pieniądze i umiejętności

Praca sezonowa, często nazywana również pracą dodatkową, jest jednym z najlepszych sposobów na zarobienie pieniędzy oraz zyskanie nowych umiejętności i doświadczenia. Oferty pracy z tej kategorii są bardzo różnorodne, dlatego każdy, niezależnie od wieku i kompetencji, znajdzie coś dla siebie.

Z pewnością taka forma zatrudnienia ma swoje wady i zalety. Dobrze dobrana branża oraz zajęcie mogą także stanowić początek kariery, pozytywnie wpływając na rozwój osobisty. Do podjęcia pracy sezonowej warto jednak dobrze się przygotować.

Zalety pracy sezonowej

Jedną z najczęściej wymienianych zalet w przypadku pracy sezonowej jest jej czas. Jak sama nazwa wskazuje, odbywa się ona wyłącznie w konkretnym sezonie (najczęściej są to wakacje). Tym, co można uznać za plus, jest zdecydowanie duża gama ofert. Najczęściej dotyczy ona branż usługowych oraz rolniczych – czyli gastronomii, roznoszenia ulotek czy zbierania owoców. Istotnym może okazać się również fakt, że pracodawca najczęściej nie wymaga żadnego doświadczenia czy wykształcenia wyższego. Otwiera to drzwi dla osób, które pragną wyłącznie dorobić sobie do budżetu, jak również spróbować swoich sił w pierwszej pracy.

Wady pracy sezonowej

Dla niektórych jednak krótki czas pracy jest sporym minusem, gdyż woleliby, żeby praca ta trwała dłużej. Nie jest więc ona przepisem na upłynnienie sytuacji finansowej. Minusem tego typu zatrudnienia jest także brak jakiejkolwiek umowy (np. zlecenia, o pracę), która ma określać jej warunki. Bardzo często odbywa się to wyłącznie na zasadach dogadania z pracodawcą. Niektórzy także postanawiają zatrudniać swoich pracowników na czarno. W przypadku jakichkolwiek nieścisłości czy kłopotów jest to więc kwestia bardzo problematyczna. Dlatego należy pamiętać, aby zawsze dopilnować wszelkich formalności z pracodawcą.

Czy praca sezonowa jest opłacalna?

Z pewnością praca sezonowa jest opłacalna, ale nie dla wszystkich. Osoby poszukujące stałego źródła dochodów zdecydowanie nie będą z niej zadowolone. Niemniej jednak warto dokładnie przyjrzeć się ofercie, zanim zainteresowany podejmie się wykonywania powierzonego mu zadania.

Po aktualne oferty pracy w Łodzi zajrzyj na pracuj.pl.

Artykuł sponsorowany

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany