Łódź

Do niedawna ruiny, a dziś perła miasta. Łódzka Manufaktura świętuje 18. urodziny!

2024-05-16 15:43

17 maja 2024 roku łódzka Manufaktura wkroczy w pełnoletniość. Dokładnie 18 lat wcześniej w miejscu dawnej fabryki Izraela Poznańskiego otwarto zrewitalizowane centrum handlowe, które szybko stało się wizytówką Łodzi i jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Metamorfoza, jaką przeszła na początku XXI wieku Manufaktura, jest zdumiewająca. Poznajcie jej historię…

Historia łódzkiej Manufaktury sięga XIX wieku, czyli okresu gdy Łódź z niewielkiego miasteczka dynamicznie zaczęła przeobrażać się w przemysłową metropolię. W 1871 roku Izrael Poznański kupił pierwsze parcele po zachodniej stronie Nowego Miasta, wzdłuż ulicy Ogrodowej, i rozpoczął budowę fabryki. Już rok później pracę rozpoczęła pierwsza tkalnia, w której pracowało 200 krosien mechanicznych napędzanych maszyną parową. Do końca XIX wieku powstał liczący blisko 30 ha kompleks, w którym znajdowały się m.in. tkalnie, farbiarnia, bielnik i wykończalnia, a także własna gazownia i remiza strażacka. Wizytówką wzniesionej według projektu Hilarego Majewskiego fabryki była przędzalnia bawełny z czerwonej nieotynkowanej cegły wzdłuż ul. Ogrodowej, w której obecnie znajduje się hotel Andel’s. W 1913 roku Zakłady Bawełniane I.K. Poznańskiego zatrudniały 7 tys. pracowników.

Po II wojnie światowej fabryka stała się własnością państwa. Znacjonalizowane Zakłady Przemysłu Bawełnianego nr 2 nazwano imieniem Juliana Marchlewskiego, a w latach 70. dodano nazwę „Poltex”. Na początku lat 90. rozpoczął się upadek firmy. Postawiony w stan likwidacji kompleks niszczał przez kilka lat.

Pod koniec lat 90. postanowiono zrewitalizować zabytkową fabrykę i dać jej nowe życie. Prace budowlane - wg projektu architektonicznego przygotowanego przez firmę Virgile&Stone z Londynu współpracującą z biurem architektonicznym Sud Architectes z Lyonu - rozpoczęły się w 2003 roku. Przez kolejne 3 lata odnowiono 45 tys. mkw. ceglanych elewacji i 12,5 tys. mkw. metalowych okien. Łącznie odrestaurowano 90 tys. mkw. zabytkowych wnętrz, a także stworzono 3,5-hektarowy rynek, wybudowano parkingi i posadzono 600 drzewek.

17 maja 2006 roku Manufaktura została oddana do użytku, szybko stając się wizytówką Łodzi. Dziś w Manufakturze, oprócz licznych sklepów, działa kilkadziesiąt restauracji i kawiarni, kino, muzea, teatr, klub fitness, kręgielnia i ściana wspinaczkowa. Latem na Rynku Włókniarek Łódzkich pojawia się plaża, a zimą – lodowisko. W Manufakturze odbywają się też liczne koncerty, imprezy kulturalne i jarmarki.

Łódka - rzeka płynąca pod Manufakturą
Nasi Partnerzy polecają