Węgiel brunatny

i

Autor: Emilian Robert Vicol / Pixabay Węgiel brunatny - gdzie kupić?

Tani węgiel nie dla wszystkich

Gdzie kupić węgiel brunatny w cenie 200 zł za tonę? Uwaga! Dostęp do taniego węgla jest limitowany. To musisz zrobić, żeby kupić węgiel brunatny w Bełchatowie

2022-10-13 16:00

Węgiel brunatny w Polsce jest wydobywany m.in. w Bełchatowie. W związku z kryzysem energetycznym, zmiany przepisów mają umożliwić Polakom zakup węgla brunatnego, którego cena jest znacznie niższa niż węgla kamiennego. Sprzedaż już ruszyła! Ile kosztuje węgiel brunatny i gdzie można go kupić? To tani węgiel, ale dostęp do niego jest limitowany! Poznajcie szczegóły w tym artykule.

Tani węgiel brunatny - gdzie kupić?

Kryzys energetyczny mocno odbija się na kieszeniach Polaków. Wysokie ceny węgla i problemy z jego dostępnością sprawiają, że wszyscy zastanawiają się, gdzie można kupić tani węgiel. Rząd próbuje uporać się z tym problemem, dopuszczając do sprzedaży niedozwolony dotychczas do ogrzewania domów węgiel brunatny. Wprowadzenie zmian w przepisach zakazujących sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW umożliwia zakup węgla brunatnego do ogrzewania mieszkań. Grupa PGE poinformowała o uruchomieniu punktów sprzedaży węgla brunatnego. Gdzie kupić ten opał? Sprzedaż prowadzi:

  • kopalnia Turów
  • kopalnia Bełchatów

Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami. Wprowadzono limity na zakup węgla brunatnego: od dwóch do sześciu ton na gospodarstwo domowe tylko w jednej z dwóch kopalń. Nie każdy może go także kupić. Warunkiem dopuszczenia do zakupu węgla brunatnego jest zgłoszenie w deklaracji CEEB węglowego źródło ogrzewania. Odbiorcy indywidualni mogą kupić węgiel brunatny w Bełchatowie lub w Turowie tylko po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i ustaleniu daty odbioru pod numerem telefonu:

  • Kopalnia Bełchatów - tel. (44) 737 47 72 w godz. 8-16 w dni robocze
  • Kopalnia Turów - tel. (75) 773 57 83 w godz. 7-14 w dni robocze

Węgiel brunatny: cenna znacznie niższa niż kamiennego

Cena węgla brunatnego jest znacznie niższa niż węgla kamiennego, który - przypomnijmy - potrafi już kosztować nawet ponad 3,5 tys. złotych za tonę! Kopalnia w Bełchatowie oraz w Turowie opublikowała ceny węgla brunatnego, które obowiązują dla odbiorców indywidualnych do 31 grudnia 2022 roku.

Węgiel brunatny: ceny kopalni Bełchatów

  • węgiel brunatny sortowany o uziarnieniu 0 mm – 80 mm - 191,51 zł brutto za tonę bez akcyzy
  • węgiel brunatny sortowany o uziarnieniu 80 mm – 300 mm - 305,56 zł brutto za tonę bez akcyzy

Węgiel brunatny: ceny kopalni Turów

  • węgiel brunatny sortowany o uziarnieniu 0 mm – 40 mm MIAŁ - 327,18 zł brutto za tonę bez akcyzy
  • węgiel brunatny sortowany o uziarnieniu 40 mm – 80 mm ORZECH - 388,68 zł brutto za tonę bez akcyzy
  • węgiel brunatny sortowany o uziarnieniu 80 mm – 300 mm KĘSY - 494,46 zł brutto za tonę bez akcyzy

Przepisy umożliwiające zakup węgla brunatnego przez Polaków do ogrzewania domów obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku. Wszystkie szczegóły dotyczące zakupy węgla brunatnego z kopalni w Bełchatowie oraz w Turowie można znaleźć na stronie internetowej: kwbbelchatow.pgegiek.pl oraz kwbturow.pgegiek.pl.

Sonda
Kupiłaś/eś węgiel na zimę?
Nasi Partnerzy polecają