Tu było kino braci Krzemińskich - Teatr Żywych Fotografii

i

Autor: Emilia Białecka/ESKAINFO.pl Tu było kino braci Krzemińskich - Teatr Żywych Fotografii

Kina w Łodzi: Gdyby nadal istniały, na pewno chciałbyś do nich pójść! [TOP 5] [ZDJĘCIA]

2016-12-29 14:46

Czy wiecie, że w Łodzi było kiedyś aż 30 kin? Z którego z nich wychodziło się oknem, w którym ekranem było białe prześcieradło, a w którym wisiały kryształowe żyrandole? Przed Wami TOP 5 starych kin, do których na pewno chętnie byście poszli, gdyby... wciąż istniały!

Dokąd sięgnąć pamięcią pierwsze randki wyglądają podobnie. Chłopak przychodzi po dziewczynę, przynosi kwiaty, zabiera ją na spacer po parku Poniatowskiego lub Śledzia i idą do kina. Kino od zawsze było bardzo popularną rozrywką w Łodzi. Różnica między naszymi czasami a tym, co się działo w Łodzi przed wojną jest jedna: wtedy było dużo więcej kin. Młodzi ludzie mogli wybrać się na randkę do jednego z 30. obiektów, dzisiaj mamy ich zaledwie osiem.

Piotrkowska 120

Pierwszym kinem w Łodzi było kino braci Krzemińskich, które działało w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 120, nazywało się Teatr Żywych Fotografii.  Seans składał się z czterech 10-minutowych filmów. Kino rozpoczęło działalność w grudniu 1899 roku. Do sali wchodziło się drzwiami, ale wychodziło oknem, wszystko przez tłum, który czekał na zewnątrz. Na początku tego roku kino zostało reaktywowane pod nazwą "Stare Kino Cinema Residence": Łódź reaktywuje najstarsze polskie kino! [AUDIO] Na Piotrkowskiej 120 znów będą wyświetlane filmy.

Tu było kino braci Krzemińskich - Teatr Żywych Fotografii

i

Autor: Emilia Białecka/ESKAINFO.pl Tu było kino braci Krzemińskich - Teatr Żywych Fotografii
Piotrkowska 120

i

Autor: Emilia Białecka/ESKAINFO.pl Piotrkowska 120
Tu było kino braci Krzemińskich - Teatr Żywych Fotografii

i

Autor: Emilia Białecka/ESKAINFO.pl Tu było kino braci Krzemińskich - Teatr Żywych Fotografii

Piotrkowska 17

W 1903 r. przy ul. Piotrkowskiej 17 uruchomiono Teatr Iluzji "Urania" prowadzony przez Teodora Junoda, ojca aktora filmowego - Eugeniusza Bodo. Kino funkcjonowało do roku 1929. Początkowo kino nie posiadało podłogi, a jedynie klepisko, widzowie siedzieli na drewnianych ławkach, filmy były wyświetlane na prześcieradle. Nie zrażało to jednak tłumów chętnych.

Tu był Teatr Iluzji Urania

i

Autor: Emilia Białecka/ESKAINFO.pl Tu był Teatr Iluzji "Urania"
Piotrkowska 17

i

Autor: Emilia Białecka/ESKAINFO.pl Piotrkowska 17

Tuwima 2

Parę lat później zaczęto w Łodzi budować gmach z przeznaczeniem na kino. Było to kino Odeon przy ul. Przejazd 2 (dzisiaj Tuwima). Kino było luksusowe, wyposażone w 450 podgrzewanych (!) miejsc i kryształowe żyrandole. W latach 80. zainicjowano pierwsze w Łodzi kino non stop, ten sam film wyświetlano bez przerwy przez 24 h. Było to częste miejsce spotkań wagarowiczów. W latach 90. charakterystyczny budynek z sową popadł w ruinę i niestety stoi puste po dzisiaj.

Tu było kino Odeon

i

Autor: Emilia Białecka/ESKAINFO.pl Tu było kino Odeon
Tu było kino Odeon

i

Autor: Emilia Białecka/ESKAINFO.pl Tu było kino Odeon

Zielona 2

Zdarza się także, że kiedyś budynek, w którym mieściło się kino ma dziś zupełnie inne zastosowanie. Tak jest np. z Młodą Gwardią, kinem które działało od 1908 r przy ul. Zielonej 2. Jego właścicielem  był wuj Juliana Tuwima, Julian Szrojt. Sam Tuwim był częstym gościem tego miejsca. Pokazano tu pierwszy tzw. aktualny film o Łodzi, nosił on tytuł „Wielki pożar fabryki Zilkego" z udziałem wszystkich oddziałów Straży Ogniowej Ochotniczej, Scheiblera, Poznańskiego, Leonharda i miejskiej”.  Pokazywał ostatnią fazę gaszenia pożaru i wywołał ogromny entuzjazm zgromadzonej publiczności.  Dzisiaj mieści się tam sklep kosmetyczny.

Tu było kino Młoda Gwardia

i

Autor: Emilia Białecka/ESKAINFO.pl Tu było kino Młoda Gwardia

Próchnika 17

Najsłynniejszym filmowym kinem było kino Capitol przy Próchnika 17. Zagrało ono główną rolę w filmie „Ucieczka z Kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, z Januszem Gajosem w roli krytyka filmowego. Historia Capitolu sięga do 1926 roku, kiedy Józef Bednarczyk ze wspólnikami na miejscu spalonej fabryki założył kompleks rozrywkowy „Imperial”, rok później zmieniono nazwę na Capitol. W 1929 roku pokazano tu pierwszy w Łodzi film dźwiękowy. W czasie wojny było to kino tylko dla Niemców. Po II wojnie światowej kino zmieniło nazwę na „Włókniarz” 1 czerwca 2006 roku odbyła się tu ostatnia projekcja filmowa. Podobny los spotkał inne kina w Łodzi. Już nie ma kina Adria przy Limanowskiego, Muza przy Pabianickiej, Przedwiośnia przy Żeromskiego czy kina Świt na Bałuckim Rynku....

Tu było kino Capitol

i

Autor: Wikimedia Commons/Darekm135/CC 3.0 Tu było kino Capitol


Historie starych łódzkich kin przygotowała:

Justyna Tomaszewska - przewodnik po Łodzi, pracuje w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, od czterech lat prowadzi bloga Kolorek z Łodzi, na którym opisuje ciekawostki o mieście dla dzieci i ich rodziców, udowadniając, że Łódź to piękne i ciekawe miasto.


Do którego z tych kin chcielibyście pójść, gdyby to było jeszcze możliwe? Piszcie!

Nasi Partnerzy polecają