Koronawirus w Polsce. Kalendarium. Najważniejsze fakty

i

Autor: AP, DOMIN/Super Express, Marcin Smulczyński/Super Express Koronawirus w Polsce. Kalendarium. Najważniejsze fakty

Koronawirus w Polsce. Kalendarium. Kluczowe daty

2020-03-24 11:58

Kiedy media donoszą, że w Chinach i Korei Południowej epidemia koronawirusa wygasa, w Europie przybiera na sile. 24 marca liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce wynosi: 774, w tym 9. pacjentów zmarło. Zamknięte są szkoły, ośrodki kultury oraz polskie granice. Poniżej przedstawiamy kluczowe daty.

Koronawirus w Chinach i na świecie

Przypomnijmy, jako ognisko koronawirusa wskazuje się miasto Wuhan, mieszczące się w środkowych Chinach. Do niedawna szacowano, że pierwszy przypadek koronawirusa wykryto w grudniu 2019 r., jednak według najnowszych doniesień, najwcześniejszym wykrytym pacjentem chorym na COVID-19 jest 55-letni chińczyk z prowincji Hubei - zarażony jeszcze w listopadzie 2019.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus w Polsce: Rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu

Od 31 grudnia 2019 r. do 23 marca 2020 r. odnotowano 338 tys. 307 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 14 tys. 602 zgonów. Liczba zachorowań na koronawirusa we Włoszech oraz liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już tę w Chinach.

ZOBACZ TEŻ: Gdzie jest wirus z Chin? Aktualna mapa zachorowań

Koronawirus w Polsce

Do Polski koronawirus dotarł na początku marca. Jako "pacjenta zero" określa się 66-letniego mieszkańca Cybinki spod Słubic, który wrócił do Polski z Niemiec. Minister Zdrowia potwierdził jego przypadek 4 marca. Od tamtej pory liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce rośnie. 24 marca wynosi 774. Do tego dnia zmarło już 9. pacjentów z SARS-CoV-2. Zamknięte są szkoły, ośrodki kultury oraz polskie granice.

SPRAWDŹ: Gdzie kupić Super Express w trakcie kwarantanny?

 

Koronawirus w Polsce: ile osób zmarło? Ile wyleczono? Sprawdź najważniejsze daty

Poniżej przedstawiamy kluczowe daty dotyczące zachorowań na koronawirusa w Polsce:

  • 24 marca ministerstwo zdrowia poinformowało o śmierci dziewiątego pacjenta z koronawirusem. To 68-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Puławach. Jego stan był ciężki, miał również choroby współistniejące.
  • 23 marca zmarł ósmy pacjent chory na COVID-19. To 83-letni mężczyzna, który trafił do szpitala w Tychach. Ze względu na wiek oraz choroby współistniejące był w grupie dużego ryzyka. Wcześniej, przez kilka dni, miał kontakt z obywatelami Holandii. Wszyscy, z którymi miał kontakt objęci zostali kwarantanną.
  • 22 marca ministerstwo zdrowia poinformowało o śmierci dwojga kolejnych pacjentów, szóstym i siódmym. Na oddziale intensywnej terapii w radomskim szpitalu zmarł 43 letni pacjent z powiatu białobrzeskiego. Mężczyzna był kierowcą z PKS w Grójcu. Zmarła również 37-letnia kobieta z Poznania. Zgodnie z diagnozą lekarzy, powodem jej śmierci było zakażenie koronawirusem i choroby, które pojawiły się w następstwie zakażenia - zapalenie płuc oraz infekcja bakteryjna.
  • 17 marca zmarł piąty pacjent z koronawirusem. To 57-latek z Wałbrzycha. Liczba zakażonych SARS-C-oV-2 wzrosła w Polsce do 221.
  • 16 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci czwartego pacjenta zarażonego koronawirusem. To 67-letni mężczyzna, który leczony był w szpitalu na Podkarpaciu.
  • W nocy z 15/16 marca wszystkie granice Polski zostały zamknięte. Ich przekroczenie możliwe jest tylko w wyznaczonych miejscach i na określonych zasadach. Wprowadzono ścisłe kontrole graniczne i sanitarne, a każdy obywatel Polski musi poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Na 10 dni wprowadzono zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.
  • 14 marca zmarła trzecia osoba zarażona koronawirusem. To 66-letni pacjent z Lublina, który chorował przewlekle.
  • 14 marca Ministerstwo Zdrowia informuje o 13 osobach, które wyzdrowiały. Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 104
  • 13 marca we Wrocławiu zmarł drugi zarażony koronawirusem pacjent. To 73-letni mężczyzna
  • 12 marca Minister Zdrowia wprowadził w Polsce stan zagrożenia epidemicznego.
  • 12 marca w Poznaniu zmarła 57-letnia kobieta. To pierwszy śmiertelny przypadek koronawirusa w Polsce
  • 11 marca rząd podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych w Polsce z dniem 16 marca
  • 4 marca potwierdzono koronawirusa u pierwszego Polaka. "Pacjent zero" z województwa lubuskiego trafił do szpitala w Zielonej Górze.

Aby być na bieżąco z sytuacją koronawirusa w Polsce ŚLEDŹCIE NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO<<

Koronaporadnik Federa: Jak zachować bezpieczny dystans?
Nasi Partnerzy polecają