Wielka akcja policji przeciwko osobom wykorzystującym dzieci
To największa operacja policji w Europie wymierzona przeciwko osobom wykorzystującym dzieci - poinformowało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Polska i 11 innych państw wzięło udział w międzynarodowej akcji FEVER, która zakończyła się zatrzymaniem 166 osób, z czego aż 98 w Polsce. Była to jednocześnie największa operacja w naszym kraju, jaką CBZC przeprowadziło we współpracy z Komendą Główną Policji. Brało w niej udział prawie 600 funkcjonariuszy, którzy zabezpieczyli liczne podejrzane materiały.
- Były to filmy i zdjęcia gromadzone na różnego rodzaju urządzeniach i nośnikach danych. Niestety były to też materiały z seksualnego wykorzystania dzieci w wieku niemowlęcym. W trakcie 159 przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. komputery, twarde dyski, telefony i karty SIM – łącznie ponad 1700 urządzeń i nośników danych. Zabezpieczyli też ponad 520 tys. plików wideo i zdjęć o charakterze pedofilskim. Policjanci ujawnili także inne, zakazane przedmioty, takie jak narkotyki i 3 sztuki broni palnej, na które właściciel nie miał zezwolenia. Zatrzymano łącznie 98 osób w wieku od 22 do 78 lat - czytamy w komunikacie służb, z którego dowiadujemy się ponadto, że tym gronie są bliscy ofiar i osoby zaufania publicznego.
W operacji FEVER wzięło udział kilkanaście państw z całej Europy
Podejrzani usłyszeli zarzuty karne posiadania, rozpowszechniania i produkowania zakazanych treści. W 48 przypadkach sądy zadecydowały o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci tymczasowych aresztów. Kara za publiczne prezentowanie tego typu materiałów wynosi nawet do 15 lat pozbawienia wolności.
Do współpracy w operacji FEVER, wspieranej przez Europol i J-CAT, Polska Policja zaprosiła:
- Danię;
- Estonię;
- Niemcy;
- Grecję;
- Węgry;
- Irlandię;
- Łotwę;
- Rumunię;
- Hiszpanię;
- Szwecję;
- Bułgarię.
Swój udział na poziomie międzynarodowym miała Wielka Brytania (NCA) i Stany Zjednoczone (FBI), a także Departament Śledczy ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego (HSI) i Narodowe Centrum Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych (NCMEC). W operacji uczestniczył także Departament do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej i prokuratorzy z całego kraju.
