19-latka nie żyje. Jej narządy uratowały trzy inne osoby. Trudna rozmowa z rodziną

i

Autor: DARIUSZ KUCHARSKI / SUPER EXPRESS, ART SERVICE / SUPER EXPRESS Nerki i płuca, które pobrano od 19-latki zmarłej w szpitalu im. Kopernika w Łodzi, pomogły w uratowaniu trzech innych osób

Dziewczyna została poważnie ranna

19-latka zmarła, ale jej narządy uratowały trzy inne osoby. Szpital mówi o "trudnej rozmowie" z rodziną

2024-03-04 15:02

W szpitalu im. Kopernika w Łodzi zmarła 19-letnia pacjentka, poszkodowana w wypadku, ale tę tragedię udało się przekuć w coś pozytywnego. Rodzina nastolatki, po rozmowie z przedstawicielami placówki, wyraziła zgodę na pobraniu od niej narządów, dzięki czemu lekarze uratowali trzy inne osoby. W szpitalu powstał specjalny zespół do spraw transplantacji.

Łódź. Szpital im. Kopernika pobrał narządy od zmarłej 19-latki

Nerki i płuca, które pobrano od 19-latki zmarłej w szpitalu im. Kopernika w Łodzi, pomogły w uratowaniu trzech innych osób - informuje serwis lodz.wyborcza.pl. Dziewczyna odniosła poważne obrażenia w czasie wypadku, wypadając z okna, ale lekarze wiedzieli, że tragedia nie musi pójść na marne. Na transplantację musiała jednak wyrazić zgodę rodziną 19-latki.

Gwałt w centrum Warszawy. Nie żyje 25-letnia Liza. Tragiczne wiadomości ze szpitala

To są pełne emocji rozmowy, do których lekarze przygotowują się na specjalnych szkoleniach. Delikatnie ale stanowczo przekazujemy, że możliwości medycyny nieodwołalnie się skończyły i nic więcej nie możemy zrobić. Że to jest wielka tragedia jednej rodziny, ale dla kogoś może oznaczać nadzieję na życie. Są łzy, jest wielki smutek. Na taką rozmowę potrzeba czasu i empatii - mówi dr Bogusław Sobolewski, szef anestezjologów w szpitalu Kopernika w Łodzi, którego cytuje lodz.wyborcza.pl.

Specjalny zespół ds. transplantacji

19-latka jest jednocześnie pierwszą od kilkunastu lat pacjentką szpitala im. Kopernika, od której pobrano narządy. Wcześniej robiono to w innej placówce (Szpitalu im. Barlickiego w Łodzi). Zmiana była możliwa dzięki powstaniu specjalnego zespołu donacyjnego, którego członkowie są szkoleni w Poltransplancie, czyli rządowej jednostce podlegającej Ministerstwu Zdrowia. W skład zespołu wchodzą:

  • lekarze anestezjolodzy;
  • neurolodzy;
  • pielęgniarki anestezjologiczne;
  • instrumentariuszki;
  • salowe.

Do jego powołania doszło m.in. dlatego, bo w szpitalu im. Kopernika, że placówka ma oddział pacjentów udarowych.

Dalsza część tekstu poniżej.

Sonda
Czy zdecydowałeś się na zostanie dawcą narządów po śmierci?

A przede wszystkim jesteśmy ważnym w kraju Centrum Centrum Urazowym, do którego trafiają pacjenci z ciężkimi urazami wielonarządowymi, na przykład po wypadkach czy upadkach z wysokości. Mamy bardzo dobry zespół lekarzy. A także, potencjalnie często dochodzi do sytuacji, gdy pacjent może być zakwalifikowany do tego, aby zostać zakwalifikowanym jako dawca - dodaje Sobolewski w rozmowie z serwisem lodz.wyborcza.pl.

Zgierz. Brutalny atak na pacjentkę szpitala. Podejrzany to jej były partner [ZDJĘCIA]