Jeśli jeździcie MPK powinniście to wiedzieć

i

Autor: ESKA INFO Łódź Jeśli jeździcie MPK powinniście to wiedzieć

Łódź: Dostałeś mandat w MPK i za wszelką cenę chcesz się wywinąć od płacenia? Najpierw to przeczytaj!

2016-11-04 17:29

Na portalach społecznościowych bardzo często pojawiają się ogłoszenia typu "Kupię bilet" z konkretnego dnia i godziny. Czy to wystarczy, by wywinąć się od płacenia mandatu? A co, jeśli stoimy w korku i skończy nam się ważność biletu? Z odsieczą przyszli kierowcy MPK. Co proponują?

Niemal codziennie, na portalach społecznościowych trafić można na ogłoszenie typu "Kupię bilet", bo ktoś dostał mandat i chce się... wywinąć od płacenia. Z odsieczą przychodzą kierowcy MPK Łódź publikując post, w którym mówią prosto z mostu: "złodziejstwo to jedno, a głupota "poszukiwacza" to drugie" i wyjaśniają, dlaczego taki proceder nie ma najmniejszego sensu. I tak - po pierwsze i właściwie najważniejsze - odwoływać się od mandatu za brak ważnego biletu można... jedynie w przypadku imiennych biletów okresowych ważnych podczas kontroli. Bilet czasowy, czyli taki kasowany w pojeździe - takim biletem nie jest.

Zobacz też: Dobra wiadomość dla łodzian. Tramwaje i autobusy MPK będą jeździć częściej [AUDIO]

Co oznaczają cyfry na bilecie MPK?

Kierowcy, na fan page'u "Oczyma kierowcy MPK-Łódź" postanowili pójść o krok dalej i pomijając ten fakt, wyjaśnić także, co oznaczają cyfry na skasowanym bilecie MPK i tym samym rozwiać wszystkie wątpliwości:

- Na bilecie nie jest drukowany numer linii komunikacyjnej, a numer taborowy pojazdu. Tak, te kilkanaście cyferek, które pojawiają się na bilecie po włożeniu go do kasownika to nie randomowy ciąg cyfr i godzina skasowania, ale sporo informacji o okolicznościach, w jakich bilet uległ skasowaniu.

"a*BBBBCCDDEEEE" - tak wygląda schemat wydruku na bilecie, gdzie:
a - oznacza numer kasownika, który skasował bilet;
BBBB - oznacza numer taborowy/boczny pojazdu;
CC - oznacza miesiąc skasowania biletu
DD - oznacza dzień miesiąca, w którym skasowano bilet;
EEEE - oznacza godzinę skasowania biletu.

Czyli bilet z oznaczeniem "3*266605221700" mówi nam, że został skasowany o godzinie 17:00, 22 maja, w trzecim kasowniku Mercedesa Conecto o numerze taborowym 2666.

Zatem, czy poszukiwanie w Internecie ważnego biletu ma sens? - pyta autor posta. Odpowiedzieć każdy może sobie sam.

Co nam daje skasowany bilet MPK oprócz spokoju?

Odwoływanie się od mandatu za nieposiadanie biletu MPK to nie jedyna rzecz, o której podróżujący komunikacją miejska powinien mieć pojęcie. Czy wiecie, że jadąc bez ważnego biletu, w razie wypadku nie jesteście ubezpieczeni? To teraz już wiecie!

Mandat za nieważny bilet z powodu stania w korku? O nie!

Kierowcy MPK prowadzący fanpage na facebook'u nie tylko upominają, ale także służą pomocą - mają odpowiedź na każde Wasze pytanie. A tych pojawia się niemało, zwłaszcza w kwestii kasowania biletów i mandatów - w tym także tych "niesłusznie wystawionych". Jak zatem wygląda kwestia mandatu, kiedy tramwaj lub autobus utknie w korku, skończy nam się ważność biletu i do pojazdu wkroczy akurat kontrola?

- Sterownik znajdujący się w pojeździe zapisuje dokładny czas postoju w strefie przystankowej oraz opóźnienia i przyspieszenia na całej trasie. Dodatkowo u prowadzącego można sprawdzić aktualne przesunięcie względem rozkładu. Dlatego wystarczy pamiętać, na którym przystanku się wsiadło i skasowało bilet, a kontroler może to zweryfikować - podpowiada administrator fanpage'a.

Przypominamy - liczy się czas przejazdu wynikający z rozkładu umieszczonego na przystanku/na stronie www przewoźnika, a nie czas rzeczywisty. W razie problemów z kontrolerem należy zgłosić się do prowadzącego lub do Centrali Ruchu przewoźnika.

Czy te wskazówki okazały się pomocne? Czekamy na Wasze doświadczenia! KOMENTUJCIE!