Woonerf na 6 sierpnia, to nie jedyne rozwiązanie, którego zazdrości nam Warszawa

i

Autor: Emilia Białecka Woonerf na 6 sierpnia, to nie jedyne rozwiązanie, którego zazdrości nam Warszawa

Łódź ma się, czym chwalić. Warszawa zazdrości woonerfu [DYSKUSJA, WIDEO]

2015-06-12 12:40

Łódź ma już woonerf na 6 sierpnia, niebawem powstaną trzy kolejne podwórzce. Jesteśmy pierwsi i jak na razie jedyni. Dajemy przykład i... powód do zazdrości, głównie Warszawie.

Łódź, jako pierwsze i jak do tej pory - jedyne miasto w Polsce może poszczycić się woonerfem. Poszczycić - bo rozwiązania zazdrości nam nawet Warszawa. Jeszcze w tym roku, w Łodzi mają powstać trzy kolejne podwórzce miejskie.

- A u nas? Na razie nie ma. Mamy klasyczny deptak na Chmielnej, ale od lat nikt nie jest w stanie wyegzekwować zakazu wjazdu dla aut, z kolei właściciele sklepów i kawiarni skarżą się na brak możliwości dojazdu aut dostawczych, i ogólnie, na ograniczenie ruchu. W rezultacie samochody wjeżdżają tam nielegalnie, a piesi chodzą zdenerwowani, bo muszą przed nimi uciekać - ubolewa Jarek Zuzga ze stołecznego portalu oknonawarszwe.pl.

Jak słusznie wskazuje: Mądrzy ludzie analizując organizację przestrzeni miejskiej zauważyli, że czasem gdy zmniejszy się liczbę reguł rządzących ruchem ulicznym, to – paradoksalnie – wzrasta poziom bezpieczeństwa. Dzieje się tak dlatego, że kierowcy i piesi wzajemnie bardziej na siebie uważają, gdy nie są otoczeni znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną, których nadmiar powoduje – mówiąc ogólnie – uśpienie czujności - czytamy na www.oknonawarszawe.pl

Woonerf w Warszawie? Czemu nie:Posted by Okno na Warszawę on 11 czerwca 2015

 

Woonerfów w Łodzi będzie coraz więcej

Woonerf na 6 sierpnia w Łodzi został otwarty w czerwcu ubiegłego roku. Inwestycja powstała z inicjatywy samych mieszkańców, którzy zgłosili pomysł w formie projektu do budżetu obywatelskiego.

Tak wygląda ruch na 6 sierpnia:

Łodzianie docenili miejski podwórzec, a do budżetu obywatelskiego "posypały" się kolejne wnioski woonerfów. W tej chwili czekamy na realizację woonerfu na Piramowicza oraz woonerfu na Traugutta. Planowany jest też woonerf na Lindleya, który będzie prowadzić z dworca Łódź Fabryczna do ulicy Narutowicza.

To nie jedyne rozwiązanie, którego zazdrości nam stolica. Nie tak dawno w Łodzi otwarto pierwszy kontraruch - na ulicy Roosevelta. Teraz rowerzyści mogą tą jednokierunkową ulicą jeździć pod prąd. Poczytaj o tym w naszym materiale.

Jakie macie doświadczenia w poruszaniu się po woonerfie? Czujecie się tam bezpiecznie? Komentujcie!

Nasi Partnerzy polecają