Łódź. Nie żyje Janusz Tryzno. "Ogromna strata, człowiek z wielką pasją"

2021-05-28 12:46
Łódź. Nie żyje Janusz Tryzno. Ogromna strata, człowiek z wielką pasją
Autor: pixabay.com, CC0 fot. webandi

O śmierci Janusza Tryzno poinformowało dziś (28 maja 2021) Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. Twórca Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi zmarł w nocy, w wieku 73 lat. Wspominany jest jako wspaniały, ciepły człowiek z wielką pasją. Na swoim koncie ma między innymi Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Łódź. Nie żyje Janusz Tryzno. Ogromna strata, człowiek z wielką pasją
Autor: Grzegorz Mnich/archiwum

Janusz Tryzno urodził się w 1948 roku w Szczecinie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, którą ukończył w 1974 roku. W 1990 roku założył fundację CORRESPONDANCE DES ARTS, co umożliwiło powołanie do życia w 1993 roku Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Polski grafik, malarz, rysownik z licznymi nagrodami na swoim koncie, w tym m.in. odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2013), Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2018) i nagrodami literackimi. Laureat Walter Tiemann Preis.

Pogrzeb Rafała Poniatowskiego, dziennikarza TVN24

Muzeum Książki Artystycznej przy ul. Tymienieckiego w Łodzi prowadził z żoną Jadwigą. Muzeum prowadzi i wspiera działalność związaną w dużej mierze z książką artystyczną, ma też m.in. kolekcję urządzeń technicznych z dziedziny typografii w zakresie drukarstwa, papiernictwa, introligatorstwa.

CZYTAJ TEŻ: JAKI BYŁ Krzysztof Krawczyk NA CO DZIEŃ? W podłódzkich Grotnikach ceniono go za WIELE WIĘCEJ NIŻ MUZYKĘ! [WSPOMNIENIA]

O śmierci Janusza Tryzno poinformowało dziś (28 maja) Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. Jak podaje, odszedł w nocy. Zmarł w wieku 73 lat.

Śmierć Janusza Tryzno to wielka strata dla Łodzi. Internauci komentują: "Ogromna strata, człowiek z wielką pasją i artystyczną duszą. Stworzył cudownie miejsce Muzeum Książki Artystycznej".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE