Łódź. Nie żyje Teresa Żylis-Gara. Była wielbiona na całym świecie

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. kimera /zdjęcie ilustracyjne

Łódź. Nie żyje Teresa Żylis-Gara. "Była wielbiona na całym świecie"

2021-09-02 12:07

Nie żyje Teresa Żylis-Gara. Słynna sopranistka miała 91 lat. Artystka była oklaskiwana i wielbiona na całym świecie. "Jej piękny sopran liryczny o urzekającej barwie i dramatycznych możliwościach zachwycał nawet najwybredniejszych słuchaczy największych scen operowych świata i sal koncertowych" - czytamy na stronie Teatru Wielkiego w Łodzi.

Teresa Żylis-Gara urodziła się 23 stycznia 1930 roku w małej miejscowości koło Wilna, ale była silnie związana z Łodzią. Przeprowadziła się tutaj wraz z rodziną po II wojnie światowej. Tu uczyła się śpiewu i studiowała, miała tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi, a od 2020 r. była także honorową obywatelką miasta Łodzi.

Jak opisuje Teatr Wielki w Łodzi, drzwi do międzynarodowej kariery stanęły przed nią otworem po otrzymaniu III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Monachium w 1960 roku. Po tym sukcesie śpiewała w teatrach operowych w Oberhausen, Dortmundzie i Düsseldorfie. Wielką sławę przyniosła jej rola Donny Elviry w „Don Giovannim” Wolfganga Amadeusa Mozarta w Paryżu, w 1966 roku.

Piotr Gessler nie żyje

Jej ogromny repertuar operowy obejmuje największe partie sopranowe m.in. w operach Giuseppe Verdiego, Richarda Straussa, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Giacomo Pucciniego.

Teresa Żylis-Gara jest uznawana za jedną z największych śpiewaczek operowych XX wieku. Była oklaskiwana i wielbiona na całym świecie. "Jej piękny sopran liryczny o urzekającej barwie i dramatycznych możliwościach zachwycał nawet najwybredniejszych słuchaczy największych scen operowych świata i sal koncertowych" - czytamy na stronie Teatru Wielkiego w Łodzi.

Artystka zmarła w wieku 91 lat.

Msza żałobna w intencji Maestry Teresy Żylis-Gary zostanie odprawiona 10 września 2021 (piątek) o godz. 12.00 w Archikatedrze Łódzkiej pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi (ul. Piotrkowska 265). Następnie uroczystości pogrzebowe przeniosą się do Alei Zasłużonych Cmentarza komunalnego na Dołach (al. Grzegorza Palki 9).

Sonda
Czy byłeś kiedyś w operze?