Łódzkie. Mieszkańcy Piątku są przekonani, że widzieli wilki

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. Pixel_mixer /zdjęcie ilustracyjne

Łódzkie. Mieszkańcy Piątku są przekonani, że widzieli wilki

2021-11-16 14:32

Mieszkańcy Piątku w województwie łódzkim przekonani są, że widzieli na terenie gminy wilki. Jak twierdzą, w okolicy może być ich wiele. Czy to możliwe? Co zrobić, kiedy spotkamy na swojej drodze wilka?

O sprawie pisze Radio Łódź, które rozmawiało z mieszkańcami Piątku (pow. łęczycki). Według ich relacji, w ostatnim czasie w gminie Piątek widziano cztery osobniki, a nie wykluczone, że zwierząt tych jest dużo więcej. Jeden z łowczych z okręgu Łódź tłumaczy to pewną zależnością. "Młode osobniki przeważnie zostają wypchnięte z watahy, po czym muszą szukać nowego terytorium. Tak właśnie może dziać się w okolicach Piątku" - twierdzi w rozmowie z RŁ Przemysław Kobacki. Sam burmistrz Piątku nie ma jeszcze potwierdzonych informacji o tym, by w okolicy żyły wilki, jednak nie wyklucza tego, tłumacząc, że w tym rejonie mają doskonałe warunki do żerowania, ponieważ żyje tu dużo zwierzyny.

Przypomnijmy, w październiku pisaliśmy o ataku na bydło, do którego doszło w miejscowości Kłoniczki niedaleko Wieruszowa. Mieszkańcy są przekonani, że to sprawka wilków [CZYTAJ WIĘCEJ...]

Potyczka jelenia z wilkiem. Nadleśnictwo Szczytno opublikowało wyjątkowe nagranie

Jak się zachować podczas spotkania z wilkiem?

Jak opisuje Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", spotkania z tymi zwierzętami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. "Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta" - czytamy.

Co jednak zrobić, kiedy do dojdzie do bliskiego spotkania z wilkiem?

Oto następujące działania, które należy podjąć:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Sonda
Czy wilk nadal powinien być objęty ścisłą ochroną?
Nasi Partnerzy polecają