Łódzkie murale [ZDJĘCIA]. Podsumowanie 2015 i... zaskakujące plany: "Czas najwyższy „wyciszać” tworzenie murali w przestrzeni miejskiej"

2016-01-03 18:48

Nadeszła pora na podsumowanie powstałych w 2015 roku murali. To także okazja do zaprezentowania nowej koncepcji, bo według pomysłodawców projektu - "czas najwyższy „wyciszać” tworzenie murali w przestrzeni miejskiej w Łodzi". Co Wy na to?

W 2015 roku kolekcja łódzkich murali przekroczyła liczbę 50 obrazów. Łódzkie Centrum Wydarzeń było odpowiedzialne za organizację pięciu wielkoformatowych realizacji w centrum miasta. Na przestrzeni 3 miesięcy – od września do listopada - do Łodzi przyjechali światowej klasy street artyści z różnych stron świata, którzy stworzyli murale na ścianach w centrum Łodzi – Daleast z Chin przy ul. Pomorskiej 92, Alexis Diaz z Puerto Rico na Kilińskiego 26, Borondo z Hiszpanii na Pomorskiej 67, francuscy artyści Zoer i Velvet na Sienkiewicza 71.

Zobacz też: Mural przy Wierzbowej namalowany na podstawie archiwalnego zdjęcia: porównajcie mural z oryginalnym zdjęciem

Mural "Cisza"

Nowością podczas tegorocznej edycji projektu była „Cisza” - realizacja Łukasza Bergera, artysty z Wrocławia, którą zobaczyć można na ścianie przy ulicy Wólczańskiej 13. Jest to unikatowa instalacja artystyczna, złożona z różnej długości metalowych elementów wykonanych z kwasoodpornej stali indyjskiej. Przymocowane są za pomocą kotw chemicznych, prostopadle do powierzchni elewacji. Instalacja ma charakter permanentny i oparta jest na grze ze światłem. Słoneczny cykl nadaje jej dynamicznego charakteru, a rysunek który tworzą cienie jest ściśle powiązany z porą dnia i roku. Poza tym, całość będzie oddziaływać też w nocy, przy świetle księżyca.

Łódzkie murale czekają zmiany

- Dla mnie osobiście jest to bardzo wymowna realizacja. Wydaje mi się, że cel i idea jakie od początku przyświecały wielkoformatowemu projektowi, zostały już praktycznie wypełnione i czas najwyższy „wyciszać” tworzenie murali w przestrzeni miejskiej w Łodzi. Obecnie cała kolekcja składa się z ponad 50 obrazów i można już śmiało powiedzieć, że centrum Łodzi zostało w pełni nasycone malarstwem wielkoformatowym na najwyższym światowym poziomie - mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny Galerii Urban Forms w latach 2009-2014, obecnie kurator projektu z ramienia Łódzkie Centrum Wydarzeń. - Pora na wejście w inne obszary artystyczne i rozbudowywanie miejskiej galerii sztuki o nowe obiekty, niezwiązane już z realizacjami malarskimi. Nie chcę powiedzieć, że nie powstanie już w Łodzi żaden mural, niemniej jednak, zależy mi na znacznej rozbudowie galerii i wprowadzeniu do tkanki miejskiej nowoczesnych rzeźb i instalacji - opowiada.

Jak mówi Bieżyński, prowadzone są już rozmowy z konkretnymi artystami. Zmienić ma się także formuła projektu. Dotychczasowy festiwal murali ma zostać przekształcony w całoroczny program tworzenia sztuki w przestrzeni publicznej w Łodzi.

Wirtualna Galeria Łódzkiej Sztuki Miejskiej

Z uwagi na fakt tak dużej ilości murali w Łodzi, z ramienia Łódzkiego Centrum Wydarzeń, powstanie oficjalna, miejska strona internetowa, która stanowić będzie wirtualną galerię sztuki w przestrzeni publicznej w Łodzi. Znajdą się na niej murale realizowane w ramach Galerii Urban Forms, murale powstałe w ramach projektu „Off Galeria” oraz festiwalu „Energia Miasta”, obrazy zorganizowane przez Galerię Wschodnią, a także obiekty które powstały dzięki Festiwalowi 4 Kultur oraz Festiwalowi Światła.

Co sądzicie o tych planach i zmianach? KOMENTUJCIE?