"Miękkie hybrydy" wkrótce na ulicach Łodzi. Jakie będą nowe autobusy MPK?

2021-11-23 10:04
Miękkie hybrydy wkrótce na ulicach Łodzi. Jakie będą nowe autobusy MPK?
Autor: fot. Agnieszka Magnuszewska /MPK Łódź

Do Łodzi właśnie dojechało 10 nowych autobusów marki Solaris. To pierwsza partia z zamówionych w tym roku 51 pojazdów. "Miękkie hybrydy" mają się pojawić na ulicach w ciągu najbliższych kilku tygodni. Jakie są nowe autobusy MPK Łódź?

W sumie, do końca tego roku, do Łodzi przyjedzie 29 autobusów 12-metrowych i 22 autobusy przegubowe 18-metrowe. Krótkie 12-metrowe autobusy Urbino 12 będą miały elektryczno-spalinowy system mild hybrid. Na czym polega to ekologiczne rozwiązanie? "Podczas hamowania system generuje i magazynuje energię, a podczas przyspieszania autobusu wspomaga pracę silnika spalinowego, co umożliwia oszczędności w zużyciu paliwa" - podaje przewoźnik.

Oba modele, zarówno 12- jak i 18-metrowe, będą wyposażone w nowoczesne rozwiązania ułatwiające użytkowanie pojazdu. Jednym z nich jest system monitorowania tzw. martwego pola prawej strony autobusu. Dzięki ultradźwiękowym sensorom działającym w oparciu o sztuczną inteligencję, kierowca zostanie ostrzeżony (dźwiękowo i wizualnie) o ewentualnych obiektach, których nie widać w lusterkach.

Pingwiny wróciły do łódzkiego zoo

Najstarsze autobusy MPK Łódź odejdą do lamusa

Pierwsze autobusy, które dotarły właśnie do Łodzi są wyposażane w informację pasażerską. Po łódzkich ulicach zaczną kursować w ciągu kilku tygodni. Kolejne partie Solaris dostarczy do końca tego roku.

Pełna dostawa Solarisów pozwoli na wyłączenie z użytkowania najstarszych autobusów, aktualnie jeżdżących na łódzkich drogach. Dzięki nowym Solarisom od nowego roku wszystkie autobusy MPK Łódź będą niskopodłogowe.

Sonda
Czy zdarzyło Ci się jechać komunikacją miejską bez biletu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE